LUZMILA CARPIO MEETS ZZK – REMIXOVANÝ FOLKLÓR NAMIERENÝ DO VESMÍRU

luzmia carpioZZK Mixtape Vol. 20 – Luzmila Carpio Meets ZZK  ( ZZK  2015 )

Obidva pojmy v názve tejto gramofónovej platne „mixtape“ sú u nás neznáme, no v Južnej Amerike sú kultové.

Luzmila Carpio je bolívijská speváčka, 61-ročná veteránka andského folklóru, jedna z najznámejších umelkýň na juhoamerickom kontinente. ZZK je nezávislá gramofónová spoločnosť v argentínskom Buenos Aires, etablovaná na trhu od roku 2008. Dnes má v Južnej Amerike podobné postavenie, ako v Británii label Ninja Tune. Podporuje nových umelcov, ktorí kombinujú elektronickú hudbu s juhoamerickým folklórom. ( La Yegros, Chancha Via Circuito, El Remolon, Mati Zundel ).

Zúfalá doba si žiada zúfalé opatrenia

„Dámy a páni, mi to nevzdávame. Predvádzame najviac inovatívnu hudbu v Južnej Amerike, pritom nepracujeme s peniazmi ako finančníci. Počas siedmych rokov sme pomohli niektorým neznámym talentovaným umelcom dosiahnuť to, čo potrebovali. Od prvého dňa našej existencie smerujeme tak vysoko, ako je to najviac možné. Sme na križovatke medzi tradičným a moderným umením, folklórnym a futuristickým“, prehlásili traja zakladatelia ZZK.

Luzmia Carpio

Vzťahuje sa to aj na sedem nahrávok Luzmily Carpio, ktoré remixovali umelci spriaznení s týmto labelom – Captain Planet, Nicola Cruz, Tremor, El Buho, King Coya, El Remolon, Chancha Via Circuito. Kto sa obáva rytmov duc duc obohnaných závalom efektov s melódiami vyfučanými hore komínom, môže obavy povesiť na klinec.

Občas nejaké duc duc zaznie, ale celkovo skladby na tejto platni pripomínajú snáď najviac štýl Deep Forest na albume Boheme. Pravdaže, v modernejšom predvedení. Vysoký hlas Luzmily si nie je možné nezapamätať. Posledný remix Chancha Via Circuito je pomalý, ambientný, takmer loungeový. Pozemská elektronika namierená do vesmíru.

Miroslav Potoček (foto: press Luzmila Carpio)