MANU CHAO LA VENTURA NA BAŽANT POHODE 2015!

Manu_Credit Muir VidlerManu Chao patrí medzi celosvetovo najúspešnejších umelcov. Pieseň Me Gustas Tu bola number one hitom v Španielsku a v Taliansku, dvojkou vo Francúzsku a trojkou v Belgicku. Nemenej známe sú jeho skladby Bongo Bong, Me Quedo Contigo, Desaparecido, Welcome To Tijuana či Mr. Bobby. Jeho štyri najobľúbenejšie skladby na YouTube majú vyše 100 miliónov pozretí a na Facebooku ho sledujú vyše 2 milióny ľudí.

Peter Culshaw z The Telefgraph pripomína význam Manu Chaoa v článku: „10 dôvodov, prečo je Manu Chaou najväčšou hviezdou svetovej pop music“. Vyberáme z neho len niekoľko zásadných bodov: Manu hráva v Latinskej Amerike pred stotisícovými davmi. Z jeho albumov Clandestino a Proxima Estación: Esperanza („Ďalšia stanica: Nádej“) sa predalo vyše 6 miliónov kusov len vo Francúzsku. Manu skladá angažované protest songy, ktoré nenudia a nie sú preplnené cynizmom, ale humanizmom. Svoje publikum sa aj pri ťažkých témach nesnaží zdeptať, ale zabaviť a robí to bravúrne.

Manu nedosiahol úspech vďaka šikovnému marketingu, práve naopak, správa sa v úplnom rozpore s jeho pravidlami. Albumy nepodporuje sprievodnými turné, akcie plánuje maximálne 3 mesiace vopred. Ak má koncert v USA, tak v menších baroch, väzniciach či pre protestujúcich robotníkov a pravidelne hráva v Barcelone ako pouličný muzikant. Kým sám zo seba hviezdu nerobí, pomáha rásť iným. Návštevníci Pohody dobre poznajú duo Amadou et Mariam. Objavil a zviditeľnil ich práve Manu.

Vďaka spôsobu, akým pracuje s jazykmi, o ňom napísal štúdiu aj lingvistický portál languagemagazine.com. Jeho autor Franny Brogan si všimol zaujímavú vec, a teda, že jeho preskakovanie medzi jazykmi nie je určené témou, ani samoúčelné v zmysle: „Tu sa mi rýmuje slovo z iného jazyka, ktorý ovládam, tak ho použijem“. Manu sa prihovára konkrétnym ľuďom, v ich rodnom jazyku. Napríklad v piesni Denia spieva Alžírčanom anti-globalistický text v arabčine. V skladbe Welcome to Tijuana hovorí o kladoch i ťažkostiach života na mexicko-americkom pohraničí v jazykoch oboch národov, no s prevládajúcou mierou španielčiny. V skladbe Clandestino sa stavia do pozície ilegálneho imigranta, ktorý nikdy nebude skutočne patriť k určitému miestu. Skladbu spieva v baskickom dialekte, ktorý sa naučil od svojej matky.

Manu je fenomén, ktorý rozhodne nefascinuje len hudbou, ale aj entuziazmom a celkovým prístupom k životu. Ako mladík stopoval z Francúzska do Essexu, kde sa snažil v miestnych krčmách naverbovať punkovú kapelu. V roku 1992 absolvoval so svojou vtedajšou skupinou Mano Negra turné vlakom po vojnou zmietanej Kolumbii. Zakladateľ Pohody Michal Kaščák sa o jeho vystúpenie snažil v podstate odjakživa: „Manu Chao je ako stvorený pre náš festival. Je to živel, hrá skvelú hudbu, má dobré texty, jeho koncerty sú zážitkom, pre ktorý sa hodí označenie „životný“. Snažili sme sa oňho odkedy máme na festivale zahraničných umelcov. Ešte v roku 2001 sme za ním vycestovali do Paríža. Vtedy nám dal sľub, že raz príde, minulý rok ho počas návštevy Trenčína tesne pred Pohodou zopakoval. Sme hrdí, že Manu Chao rozvibruje pozitívnou energiou naše letisko. Máme sa na čo tešiť!“

Okrem Manua zahrá na letisku v Trenčíne Madjid na gitare, Philippe Teboul na bicích a Gambey na basu. S týmito pánmi spolupracoval aj na predchádzajúcich projektoch, ako je Radio Bemba alebo Mano Negra. Tentokrát vystúpia pod názvom Manu Chao La Ventura, pričom toto rockové kvarteto zahrá Manuove najznámejšie, ako aj úplne nové, doposiaľ nenahrané skladby…

Na devätnásty ročník festivalu sa už predalo vyše 8 500 permanentiek. V predaji sú permanentky za

89 €, vstupenky pre držiteľov preukazov ZŤP a ZŤP-S či lístky na parkovanie pre osobné automobily aj karavany.

Potvrdení účinkujúci:

Björk, Manu Chao La Ventura, Die Antwoord, FFS (Franz Ferdinand & Sparks), Einstürzende Neubauten, A-Trak, Roni Size Reprazent, Kaytranada, Young Fathers, CocoRosie, of Montreal, Eagles of Death Metal, Ibeyi, Beardyman, Irié Révoltés, Tom Vek, RL Grime, Tiken Jah Fakoly, Kate Tempest, Les Ambassadeurs, Omar Souleyman, Turbowolf, Hybrid Minds, Kuenta i Tambu, Heymoonshaker, Acollective, Fat White Family, Damian Lazarus & The Ancient Moons, Dÿse, Too Many Zooz, Darkstar, Dakh Daughters,  Fufanu, Bo Ningen, Monikino Kino, Vlasta Popić, Erotic Market, OFF!, Repetitor, Anton Maskeliade, Mourn, Pearls Negras.

Viac info:

www.pohodafestival.sk

https://www.facebook.com/pohoda.festival