MAREK RAKOVICKÝ PREDSTAVIL SKLADBU NA PLÁNY TREBA ČAS

Slovenský hudobník, spevák a producent Marek Rakovický predstavil singel Na plány treba čas. Novinku, ktorú naspieval v slovenčine, ponúkol v rámci projektu Rakovicky, pričom na nej spolupracoval s hip-hopovou formáciou Dornkappel. Pre lídra kapely Lavagance je to už tretí singel, ktorý v rámci spomínaného projektu uviedol. Okrem toho ponúkol skladby Zjavenie a Southern Lights.

Pre Rakovického je skladba retrospektívnym pohľadom do 90. rokov, kedy začínal v hardcorovej kapele Testimony a zároveň kritikou súčasnej hudobnej scény. “Bola to čistá radosť z hudby. Neexistoval Facebook ani lajky. Nerobili sme to pre slávu ani pre peniaze. Nezaujímali nás rádia ani televízie. Dnes to mládež vníma inak, je deformovaná hudobným biznisom. Dnes je takmer všetko vykalkulované a z hudby to veľmi cítiť. Hudba je dnes na môj vkus príliš nasiaknutá snahou. Hudba nie je a nikdy nebude o číslach. A o tom sú Plány – o čistote, v každom aspekte činnosti aj nečinnosti. Je to taký pohľad na súčasné trendy s odstupom,“ vysvetlil hudobník. “Na môj vkus je tu priveľa fejku, alebo poviem to inak, príliš veľa si tu umelci prepožičiavajú posolstvo iných. Príliš veľa snahy o úspech. Počujem tu amerických alebo anglických interpretov so slovenskými textami, skoro ako sa to robilo za komunizmu. Hudba pre mňa nie je ako herectvo, nejde v ňom o vciťovanie sa do pocitov iných, ale o úprimné vyjadrenie tých vlastných,“ dodal.

Skladba je prvou hudobnou spoluprácou projektu Rakovicky. So spomínaným zoskupením Dornkapell, ktorá sa na nahrávke podieľala, zoznámil Mareka Rakovického jeho kolega z Lavagance Vincent Susol. “Vincent s nimi spolupracuje na produkciách a majú skúšobňu tam, kde bolo kedysi štúdio Lavagance. Čiže sme dosť blízko pri sebe. Ale čo je najpodstatnejšie, páči sa mi ich hudba a posolstvo, ktoré je priame, bez zbytočného fejku. Mal som pripravenú hudbu aj s mojím spevom a vedel som, že tam chcem práve ich. Chcel som niekoho nového, neokukaného a šikovného. Myslím, že sa to podarilo, mám z toho veľmi dobrý pocit,“ opísal zrod spolupráce Rakovický. “Vcítil som sa do toho, napísal som svoje pasáže a Marekovi sa to páčilo. Som veľmi rád, že táto spolupráca tak vyšla, pretože som sa od Mareka veľa naučil,“ dodal Ondrej Jurišta vystupujúci vo formácii pod menom Prorok. Okrem neho zoskupenie tvoria jeho brat Matej známy pod pseudonymom Mr.Matt a DJom RE5.
Priaznivci projektu si k skladbe môžu pozrieť aj videoklip, ktorý vznikol v novembri v priestoroch bratislavského LVGNC Studios. O réžiu sa postaral Braňo Špaček. “Robíme spolu už dlhšie a je geniálny. Veľmi dobre sa poznáme a výborne sa nám spolupracuje. Je síce dosť zaneprázdnený, ale vždy vymyslí niečo zaujímavé a neokukané. Čo sa mi páči, nikdy nepoužíva klišé,“ vyjadril sa o spolupráci Rakovický.

Marek Rakovický je známy zo spomínanej kapely Lavagance, ktorá má na konte nahrávky ako Back To Attraction (2006), Orthodox Experience (2007), Divine Darkness (2009), I Like This Temper (2009) či Halfway To The Grave (2015). Skupina, ktorá spolupracovala s britským producentom Eddiem Stevensom, si vyskúšala rolu predskokanov na koncertoch Depeche Mode alebo Mando Diao.

Informácie pochádzajú od Adriány Čahojovej z agentúry Soul For Show a z archívu agentúry SITA. (foto: Ondrej Forus)