MARIÁN SLÁVKA VYDÁVA ODTLAČOK SVOJEJ DUŠE S ČÍSLOM DVA

Mariána Slávku môžu hudobní fanúšikovia poznať ako bubeníka a klaviristu z kapiel Longital, IMT Smile, Sounds Like This, Talent Transport či skupiny Doroty Nvotovej.

Marián Slávka v roku 2017 možno niektorých zaujal autorským debutom „vLáska“. Líniu intímnej klavírnej tvorby kombinovanej s elektronikou teraz rozvíja ďalej v ôsmich nových skladbách na albume Vláska 2.

Základ „Vlásky 2“ vznikol ešte pred pár rokmi na koncerte Longitalu v Brne, keď pred jednou z pesničiek zo seba Marián Slávka na pódiu vychrlil improvizované klavírne intro.

Inštrumentálnu tému si vtedy zapamätal a teraz ju použil ako hlavný motív, ktorý sa prelína, moduluje a znie v rozličných tóninách naprieč celým novým albumom. Je na ňom cítiť prvky vážnej hudby aj nenásilného odkazu na Deža Ursinyho. Niečo ako sonáty po modernom zásahu producenta.

„Najskôr som doma nahral klávesy. Približne 25 minút klavírnej hudby. Potom som to poslal Susedovi (producentovi) a on mi určil tempo, do ktorého som v štúdiu nahral bicie, nevediac, čo do ktorej skladby použije. Celá nahrávka je kolážou rôznych spôsobov, akými v dnešnej dobe hudobník môže fungovať. Mňa osobne to veľmi bavilo,“ hovorí Marián Slávka.

Podobne ako pri prvom diele Vláska, aj na novom albume pracoval Slávka v trojici s Martinom Šencom (syntezátory) a Lukášom Duchovičom, ktorý sa okrem gitár a elektroniky postaral aj o produkciu a viaceré texty.

V prvej skladbe sa tiež ozve klavírna múza kapely, rešpektovaná česká skladateľka Beata Hlavenková. Autorom vizuálu je opäť výtvarník Marek Ormandík s grafickou úpravou od Juraja Behúna.

Vláska 2 je zatiaľ dostupná cez Slnko Records len na streamoch, prípadne ako MP3 a FLAC.

Alexander Čerevka a NMR (foto: Martina Javor)