Martina Javor vydáva debutový album. Ochutnajte jej White Lies Covered Eyes

martina javor_white lies covered eyesBratislava  ( 21. apríl) – Pesničkárka Martina Javor vydáva pod hlavičkou vydavateľstva go2stage debutový album White Lies Covered Eyes. Ten pokrstí už tento štvrtok 23. apríla v Nu Spirit Clube spevák a gitarista kapely Korben Dallas Juraj Benetin. Začiatok akcie je o 20:00.

Album White Lies Covered Eyes obsahuje 13 skladieb. Väčinu z nich tvoria piesne, ktoré vznikli počas pobytu Martiny Javor v Londýne a krátko po návrate na Slovensko. Nachádzajú sa na ňom však aj skladby staršieho dátumu. Medzi nimi je napríklad skladba Lullaby. „Je pre mňa tak silná, že ju nemôžem prestať hrať,“ povedala o piesni Martina. „Celá skladba je bolesťou a zároveň zvláštnym vykúpením. Nie je to skladba o láske, ako sa môže niekto domnievať na základe veršov, ktoré sa tam nachádzajú, ale o rodičoch,“ prezradila o svojej uspávanke Martina.

Každá zo skladieb na albume je pritom venovaná niekomu konkrétnemu. „Túžila som nahrať album, ktorý vyjadrí môj vzťah k blízkym ľuďom a veciam, ktoré prežívam,“ konštatovala Martina a dodala, že tentokrát sú jej texty silnejšie, pretože nepreberajú len témy ako láska, ale nachádzajú sa v nich aj rôzne úvahy, pozorovania a predstavy. Album je zhomtnením jej osobných výpovedí, ktoré na jednej strane odhaľujú speváčkinu krehkosť, ale zároveň bez pátosu a s poriadnou dávkou úprimnosti popisujú jej každodenné skúsenosti.

Takto vznikol aj jej singel, ktorým predznamenala vydanie albumu – Lucyfair. Skladba reflektuje jej pôsobenie v londýnskom divadle, v ktorom sa počas večerov v backstage baroch pravidelne stretávala s mladou Lucy. „Lucy, keď sa opila, tak  kadečo povedala. Takisto aj ja. Celé je to vo verši „ let me top up your glass“. Vyjadruje to, ako som ju pozorovala a myslela si ..why are you falling down like lucifer.“ Vždy keď sa opila, postavila sa na bar a dožadovala sa pesničky Toxic od Britney Spears a aj to je zachytené v mojom texte: (pozn.red.: „give me your toxic“), spomína si Martina.

Martina Javor tvorí a spieva napriek svojmu čistému slovenskému menu a priezvisku v angličtine. Inšpiruje ju totiž najmä tvorba zahraničných umelcov. V súčasnosti počúva napríklad hudbu Azealie Banks, či Kendricka Lamara. Páči sa jej ich špinavá poézia rapu. Ak pozorne počúvate, zachytíte hravosť a rytmickú dynamiku aj v jej textoch. „Zistila som, že ma veľmi baví využívať zvláštne slovné spojenia, ktoré možno človeku nenapadnú bežne na popisovanie situácií,“ hovorí o svojich textoch Martina.

Autorkou všetkých skladieb a textov je Martina Javor. Tie boli najskôr vytvorené na akustickej gitare. Hudba na albume je výsledkom zhruba roku práce v štúdiu s hudobnými producentami Marošom Hečkom a  Matúšom Širokým.

Martina Javor funguje aj s kapelou od roku 2008. V súčasnosti  sa stabilizovala v zostave Martina Javor (spev, gitara), Peter Bulík (elektrická gitara), Miloš Bulík (basgitara) a Ľuboš „Ežo“ Ambrozai (bicie).  Jej tvorba zarezonovala aj vďaka projektu Demovnica_FM, v ktorom sa predstavila so skladbou Too many. Pesnička sa objavila aj na kompilácii Demovnica Naostro. Martinu Javor ste mali možnosť počuť na Go2stage koncerte, na festivale Grape, Waves, Radio_Head Awards festivale  a mnohých iných akciách. Najbližšie predstaví skladby z debutového albumu na krste v Nu Spirit Clube.

Viac sa o krste dozviete na: https://www.facebook.com/events/367763073417899/

Zdroj článku: Regina Annušová