MAX LILJA, JOZEF LUPTÁK A STROON VYSTÚPIA V BRATISLAVE A TRNAVE

Ex ClassNiekdajší člen fínskej kapely Apocalyptica Max Lilja, slovenský čelista Jozef Lupták a jeho krajan, hudobník Stroon, sa predstavia 17. novembra v trnavskom Malom Berlíne a 18. novembra v bratislavskom klube Fuga. Podujatia sa budú konať v rámci projektu EX: CLASS series. Jeho cieľom je priniesť špecifické hudobné projekty, ktoré dávajú priestor k premosteniu aktuálnych hudobných smerov v oblasti experimentálnej, alternatívnej a klasickej hudby.

Hlavným hosťom pilotného ročníka EX: CLASS series bude práve violončelista, skladateľ, producent a zakladateľ slávnej skupiny Apocalyptica Max Lilja. S formáciou vydal albumy Plays Metallica by Four Cellos (1996), Inquisition Symphony (1998) a Cult (2000). Po deviatich rokoch odišiel, aby sa mohol venovať sólovej kariére. Tá zahŕňa experimentovanie s violončelovým zvukom. Rovnako ho uchvátil svet elektronickej hudby. Neoklasické motívy v elektronických aranžmánoch spracoval v troch autorských albumoch – Plays Electronica by One Cello (2013), Morphosis (2015) a 10 000 Miens (2018). K tomu najnovšiemu pripravil svetové turné, ktorého súčasťou budú aj koncerty v Bratislave a Trnave.

Významný slovenský čelista Jozef Lupták vychádza z klasiky, ktorú študoval na VŠMU a londýnskej Academy of Music, ale plynulo sa pohybuje aj v moderných štýloch. Základom je pre neho komunikatívnosť – v klasike, contemporary music aj v improvizovanej forme. Ako interpret stál pri mnohých projektoch ako napríklad Chasidské piesne, afterPhurikane či Aperta Trio. Ako schopný organizátor založil a dodnes umelecky vedie festival komornej hudby Konvergencie. Splnením jeho dlhoročného sna je album Free In One (2017).

Prekračovanie štýlov je charakteristické aj pre Dalibora Kociána pôsobiaceho pod menom Stroon. Interpretačný rukopis zanechal vo Veni Ensemble, Cluster Ensemble či v kapele Puding pani Elvisovej. Kompozične má dve polohy: meditatívnu, ktorú využíva aj pri tvorbe reklám a dynamickú, ktorú používa aj pri skladaní hudby do počítačových hier. Ako sólista sa venuje experimentálnej a elektronickej produkcii, pri ktorej skúma limity hry na vibrafón. Je mimoriadne autorsky plodný a takmer každý rok vydá nový album. Na festivale predstaví nahrávku Solar Preludes (2016).

Zdroj článku: Sita