MERIDIAN BROTHERS – TANCE Z TROPICKÉHO ALTERNATÍVNEHO PÁSMA

meridian brothersMeridian Brothers – Salvadora Robot  (Soundway Records Ltd / 2014)

Eblis Álvarez. Kolumbijčan. Muž, ktorého prezývajú „tropický Captain Beefheart“.

Čo sa môže zdať prikvačené za vlasy v súvislosti s tropickou tanečnou hudbu jeho kapely Meridian Brothers, ale … úlet to je. A trošku sa veru na Beefheartov prístup podobá. Pokiaľ sme sa na to ochotní pozrieť z pohľadu kolumbijského.

Eblis hovorí: „Vždy som si držal odstup od okolia. Keď som chodil do školy, spolužiaci boli zbláznení do Nirvany. Ja som počúval Pavement“. Najnovší album Meridian Brothers s názvom Salvadora Robot tento jeho odstup tiež potvrdzuje. Vymyká sa jednoznačnému zatriedeniu do akéhokoľvek štýlu. (I keď vplyvy alternatívnej cumbie sú jasne počuteľné).

Eblis Álvarez

Napokon, Eblis bol aj členom iných, pomerne známych nekonvenčných skupín – Ondatrópica, Frente Cumbiero, Los Piranas.

Pan-latinské rytmy, elektronická hudba, psychedelická, akustická, orchestrálna a záľaha vplyvov od štýlu vallenato, cez salsu, až po hip-hop a reggaeton, to všetko vyvoláva dojem rozmanitosti z ktorej poslucháča môže pochytiť závrat.

Nechýba humor, značne cynický, napríklad satirický príbeh o mužovi odsúdenom na elektrické kreslo. Keď sa povie tanečná hudba, mnohí si predstavia niektorý z dnešných trendových tanečných žánrov, ale aj Meridian Brothers hrajú tanečnú hudbu. Len inakšiu. A to je dobre. Nech sa nenudíme. Publicista Felix Contreras to nazval „šťastná podivnosť“.

Miroslav Potoček (foto: press Eblis Álvarez)