MIRIAM KAISER VYDÁVA KONCEPTUÁLNY ALBUM TANEC STRÚN

Miriam KaiserSlovenská skladateľka, huslistka a speváčka Miriam Kaiser vydá 8. novembra album Tanec strún. Novinka sa dostane na trh v sprievode singla Studnička pod plánkou, ktorý je už k dispozícii na vypočutie.

Miriam Kaiser, ktorá pôsobí na slovenskej hudobnej scéne už osem rokov, vydala svoju zatiaľ poslednú štúdiovku Colour Sounds v roku 2016. Tanec strún je pritom podľa interpretky komornejší a osobnejší ako jej predchádzajúci album a pri snahe o žánrovú charakteristiku svoje najnovšie dielo opisuje ako „modernú klasickú hudbu a pesničkárstvo inšpirované ľudovou melodikou“. „Na albume Tanec strún sa naplno rozvinula naša láska k sláčikovým nástrojom, k spevu a tiež túžba objavovať nové technológie pri komponovaní a živom hraní, či už loopovanie (vrstvenie) sláčikového tria alebo používanie jemnej elektroniky,“ vyjadrila sa na margo svojej novej hudobnej techniky.

„Stále je to farebná hudba plná obrazov, emócií a hlbokých myšlienok. Snažíme sa ale trochu uvoľniť od klasickej školy, ktorá nám na jednej strane dá veľa vzdelania, ale zároveň nás zväzuje výlučne pre klasickú interpretáciu. Chceme ukázať aj iné spôsoby využívania nástroja, hľadáme jeho nové možnosti. Určite sa dá povedať, že tento album je jemne experimentálny. Zároveň, si myslím, že prináša do mojej tvorby jasnejší, jednoliaty rukopis, jasnejšie hovorí, čo som – kto som,“ doplnila. Nový projekt pritom so sebou priniesol aj zmenu zostavy, s ktorou Kaiser hráva, presnejšie jej minimalizáciu na sláčikové trio s elektronikou: Miriam Kaiser – husle, spev a looper, Milan Adamec – husle a elektronika, Júlia Veselá – violončelo, s možnosťou obohatenia o rytmickú zložku v podaní Milana Korenicu (perkusie a pad).

Miriam KaiserInšpiráciou špecifického konceptu albumu Tanec strún bola pre Kaiser rozhlasová hra Podivný pútnik, ku ktorej napísala hudbu. „Zobrala som hudobné motívy z tejto rozhlasovej hry a prepracovala som ich na ucelené skladby. Potom niektoré časti obohatil a dotvoril o elektroniku môj dlhoročný spolupracovník Milan Adamec,“ opísala s tým, že po textovej stránke ju inšpirovali básne poetky Nade Mitanovej. „Nadine texty korešpondujú s mojím cítením pre tento projekt. Je to taká hravá jemná poézia. Niektoré texty na album som dotvorila ja, takže sa dá povedať, že sme spoluautorkami textov na albume,“ spresnila.

Singel Studnička pod plánkou je prerozprávaným príbehom. „Na začiatku je studnička nespokojná, že musí znášať trpkú plánku, ktorá ju zbytočne oberá o vodu. Plánka, o ktorej spievam, našla svoje jediné potešenie v tom, že si v jej korune urobili hniezdo vtáci. Záhradník počuje modlitbu vtákov a rozhodne sa zmeniť osud neplodného stromu. Každý deň k nej chodí a orezáva z jej koruny a čistí ju. Plánka si chvíľu myslí, že sa celý svet obrátil proti nej, že aj to jediné potešenie, ktoré v živote mala, jej záhradník berie, ale… keď je už plánka pripravená, záhradník do nej zaštepí novú jabloň, vzácny druh rubinoly. Nový štep sa ujme a jej telom začne prúdiť voňavá miazga… a na jeseň padajú do studne krásne červené a zrelé jablká. Studňa vtedy z plného hrdla začne kričať, ‚Kto vyloví z mojej hĺbky zrelé jablká, kto uvidí, čo sa na dne červená?‘,“ vysvetlila interpretka metaforický text skladby a doplnila, že jej predchádzajúci inštrumentálny singel Tanec strún je pokračovaním tohto príbehu. Album obsahuje aj bonusovú skladbu, pieseň s názvom Umelec, ktorá je poslednou skladbou príbehu. Tvorí ju spev a klavír a je charakterovo odlišná od ostatných skladieb na albume a tiež popovejšia.

Album Tanec strún slávnostne uvedú do života vo štvrtok 8. novembra v bratislavskom klube Pod lampou. Krstnou mamou a hostkou koncertu bude uznávaná česká hudobníčka Iva Bittová, ktorá je pre Miriam Kaiser veľkou inšpiráciou a vzorom.

Koncepciu albumu ideovo i atmosféricky dopĺňa vizuál bookletu z dielne Ľubomíra Rechtoríka. O mastering albumu sa v Prahe postaral Miroslav Chyška.

Tracklist albumu Tanec strún:
1. Príchod
2. Dom môjho ja
3. Studnička pod plánkou
4. Tanec strún
5. Medzičasom
6. Prianie
7. Vykúpenie
8. Všetko má svoj čas 2
9. Deva
10. Ku Tebe
11. Umelec

Zdroj článku: Sita (foto: www.miriamkaiser.sk)