NA COLOURS OF OSTRAVA PRÍDU AJ SPEVÁČKY JOSS STONE, OUMOU SANGARÉ A BETH DITTO Z GOSSIP

Do programu medzinárodného hudobného festivalu Colours of Ostrava, ktorý sa uskutoční od 18. do 21. júla 2018 v unikátnom industriálnom areáli ostravských Dolních Vítkovic, pribudli tri veľké ženské osobnosti: britská soulová speváčka Joss Stone, ktorá predala viac ako štrnásť miliónov albumov, získala Grammy, Brit Awards, ale aj nominácie na Mercury Prize, Oumou Sangaré, s Grammy a ďalšími cenami ovenčená speváčka z Mali, ktorá patrí medzi najvýznamnejších afrických umelcov všetkých dôb a Beth Ditto, speváčka skupiny Gossip. “Okrem toho, že všetky tri vládnu výnimočnými hlasmi, majú spoločné aj to, že sa výrazne angažujú v spoločenských otázkach,” zdôrazňuje riaditeľka festivalu Zlata Holušová. ”Oumou Sangaré aktívne bojuje za práva afrických žien, Joss Stone spolupracuje s najrôznejšími charitami, prechádza dvesto krajín sveta skrz spoluprácu s miestnymi hudobníkmi a Beth Ditto je hlasnou advokátkou práv LGBT komunity,” popisuje Zlata Holušová.

Jost Stone 2017Joss Stone sa v sedemnástich rokoch stala najmladšou hudobníčkou nominovanou na Mercury Prize a víťazkou britskej hitparády. Získala Grammy a dvakrát Brit Awards, predala viac ako štrnásť miliónov albumov a premenila sa na hviezdu najvyššieho kalibru. Vystupovala s Jamesom Brownom, Gladys Knight, Jeffom Beckom, Stieve Wonderom, Ringo Starrom a v rámci formácie SuperHeavy s Mickom Jaggerom, Daveom Stewartom z Eurythmics, bollywoodskym skladateľom AR Rahmanom a Damianom Marleym. Svet čiernej soulovej hudby v nej našiel svoju bielu kráľovnú. “Soul nie je hudobný žáner, ale vyjadrenie pocitu, ktorým sa dá obsiahnuť všetko,” hovorí Joss Stone. Dôkazom jej ochoty neustále, aj za cenu rizika, experimentovať, je jej turné Total World Tour, v rámci ktorého sa rozhodla navštíviť 204 krajín a spolupracovať s miestnymi hudobníkmi.

Oumou Sangaré stelesňuje africkú ženskosť, eleganciu, rozhodnosť aj nezávislosť. “Ona je Muhammad Ali medzi africkými divami v ringu. Tá najväčšia! Bodá ako motýľ, lieta ako včela!,” povedal riaditeľ Womex Christoph Borkowsky, kde minulý rok preberala speváčka prestížne ocenenie. “Je určená všetkým africkým ženám a ľudom z celej Afriky. To oni ma povzbudzujú, aby som stále spievala a písala piesne,” poďakovala Oumou, ktorá ako vplyvná hovorkyňa spolupracuje s OSN. Od svojich od dvadsiatich jeden rokov Oumou hovorí nahlas o veciach, čo sú v Mali viac ako tabu. Postavila sa proti spoločenskému rádu znevýhodňujúcemu ženy. Na novom albume Mogoya otvára témy stúpajúcich samovrážd mladých, odrádza od emigrácie a varuje pred cielenými fámami a nebezpečnými dezinformáciami. Naštvaná je aj z politiky, vojen a náboženského extrémizmu.

Beth Ditto 2017“Gossip is over. It was a good run, but we’re here, we’re queer, we’re weird,” zakričala v Londýne na publikum speváčka Beth Ditto, ktorá sedemnásť rokov vládla dancepunkovej formácii Gossip. S ňou v roku 1999 vtrhla zúrivo na scénu, bez ostychu sa zvliekajúc na koncertoch. V tom čase osemnásťročná lesbička od začiatku odkazovala, že väčšia váha nemusí byť hneď diskriminačná a dievčenský hriech hriechov je možné pretaviť v sebavedomú prednosť. Pre britský Guardian písala Beth poradňu What would Beth Ditto do?, hovorila o sebe bez obalu ako o tlstej a na obálky magazínov sa nechávala fotiť nahá. K popkultúrnej ikone jej pomohla aj spolupráca s módnymi návrhármi, modeling a neskôr aj vlastná kolekcia šiat. The Gossip sa predovšetkým vďaka nej usadili na hudobnej scéne v pozícii vyhľadávanej a počúvanej kapely, ktorá nešetrila puritánmi a politikmi. Rozpad The Gossip Beth nezaskočil, s producentkou Jennifer Decilveo nahrala album Fake Sugar a hneď na to vyrazila na turné.

Medzi už skôr potvrdenými menami sú London Grammar, George Ezra, Ziggy Marley, Beth Ditto, Aurora, Cigarettes After Sex, Jon Hopkins Live, Jóhann Jóhannsson a Slaves. Festival sa na jeseň 2017 dostal do desiatky najlepších najväčších festivalov v prestížnej ankete European Festival Awards

Zdenko Hanout (foto: press + Oumou Sangaré – Benoit Peverell)