NA FESTIVALE VIVA MUSICA! VYSTÚPIA AJ IVA BITTOVÁ A SARAH CHANG S MUCHA QUARTETOM

Na festivale Viva Musica! sa tento rok predstavia aj česká speváčka, huslistka a herečka Iva Bittová a americká husľová virtuózka Sarah Chang, ktoré bude počas ich vystúpení sprevádzať slovenská sláčiková formácia Mucha Quartet. Prvá menovaná vystúpi 21. júla v bratislavskom Veľkom evanjelickom kostole, kde s kvartetom v zložení Juraj Tomka (husle), Jozef Ostrolucký (husle), Veronika Prokešová (viola) a Pavol Mucha (violončelo) predstaví projekt Slovenské spevy. Ten tvorí výber nápevov slovenských ľudových piesní Bélu Bartóka, ktorý zostavil slovenský hudobný skladateľ Vladimír Godár. Päťdesiatosemročná interpretka, ktorá sa na festivale predstaví po piatich rokoch, počas koncertu vystúpi aj s dielami z tvorby Leoša Janáčka a Eugena Suchoňa.

Tridsaťšesťročná Sarah Chang debutovala koncertom s Newyorskou filharmóniou už ako osemročná a neskôr spolupracovala s mnohými svetovými orchestrami akými sú napríklad Berlínska filharmónia, Viedenská filharmónia, Chicago Symphony či NHK Symphony Orchestra Tokyo. Virtuózka, ktorá hrá na husliach Guarneri del Ges? z roku 1717, sa slovenskému publiku v rámci Viva Musica! predstaví 20. augusta v bratislavskej Redute. Držiteľka viacerých prestížnych ocenení, ako napríklad Gramophone Magazine Young Artist of the Year, Avery Fisher Prize či ceny Young Global Leader, ktorú jej udelilo World Economic Forum (WEF), v rámci festivalu uvedie v spolupráci so spomínanou formáciou Štyri ročné obdobia od Antonia Vivaldiho.

Účasť na festivale už skôr potvrdila britská a cappella skupina The King‘s Singers. Šesťčlenné zoskupenie, ktoré má na konte dve ceny Grammy, zavíta do Bratislavy 7. júla. Formácia sa predstaví vo Veľkom evanjelickom kostole. Vstupenky na všetky podujatia sú už v predaji.

Súčasťou 13. ročníka Viva Musica! budú tiež koncerty v Sade Janka Kráľa v rámci série Hudba v sade (všade) a séria vystúpení Viva Musica! festival Grand Prix, v rámci ktorej sa predstavia najlepší študenti hudobného umenia z celého Slovenska. Novinkou tohtoročného festivalu je projekt Viva ulica!, ktorého cieľom je vrátiť do ulíc Bratislavy kvalitnú pouličnú hudbu. Hudobníci z celého Slovenska mohli do 15. apríla posielať súťažné nahrávky, z ktorých odborná porota v zložení Ľubica Čekovská, Braňo Kostka a Matej Drlička vyberie počas verejného castingu v piatok 28. apríla desať najlepších. Tí získajú hudobné štipendium a možnosť si v lete zahrať v uliciach hlavného mesta Slovenska.

Barbora Drahovská (foto: archív)