NANY HUDÁK NAHRAL KONCEPTUÁLNY ALBUM S NADČASOVOU MYŠLIENKOU

Máloktorý hudobník v našich končinách má za sebou taký silný príbeh ako Nany Hudák. Spevák, gitarista, skladateľ a textár z Prievidze si prešiel viacerými náročnými povolaniami aj vážnymi úrazmi, aby nakoniec naplno zakotvil v hudobnom svete.

Aj v ňom si vyskúšal niekoľko modelov fungovania – od úplnej umeleckej nezávislosti až po spoluprácu s komerčným vydavateľstvom, ktoré neskôr skrachovalo. Z každej situácie si Nany zobral skúsenosť, že za svoj osud nesie zodpovednosť predovšetkým on sám, na základe vlastných rozhodnutí a mentálneho nastavenia.

Svoje pohľady Nany Hudák zhmotnil do novej konceptuálnej nahrávky o pozemšťanovi, ktorý na planéte Zem hľadá poznanie a niečo ako univerzálnu pravdu. Hľadanie ho však privedie k zisteniu, že jeho problémy zaňho nikto iný nevyrieši a sám sa musí rozhodnúť, čomu resp. v čo chce veriť.

„Album Sen Fiction je primárne o rozhodnutiach duše. No pre mňa osobne, nakoľko sa ešte zavše prichytím, že súdim iných, aj o vzájomnom rešpekte a úcte. Rozpráva o jednej ceste, aby poukázal na to, že sú tu aj iné. Vyzdvihuje jedinečnosť jedného pozemšťana, aby poukázal na jedinečnosť všetkých. Tak hádam sa čím viac z toho na mňa nalepí,“ hovorí Nany Hudák, ktorý na koncerte vystupuje sólo alebo v sprievode tzv. Spontánneho hudobného zoskupenia (SHZ), neodmysliteľnej súčasti jeho albumov. Kapela sa obsadením najnovšie rozširuje aj o klávesy a druhé violončelo.

Sen Fiction je v poradí šiestym albumom prievidzského pesničkára, ktorý je skutočným DIY umelcom súčasnosti.

Okrem hudby je totiž Nany režisérom, kameramanom, strihačom, web dizajnérom aj architektom vlastného štúdia. Hlavnú úlohu v jeho kompozíciách opäť hrajú akustická gitara a klavír. Pôsobivé sláčikové aj dychárske aranžmány s navrstveným vokálom dodávajú pesničkám až rozprávkovo-filmovú atmosféru. Kolorit nástrojov ešte pekne dopĺňajú menej tradičné zvuky ako arménsky duduk v podaní Martina Geišberga či austrálske didgeridoo Branislava Hargaša.

Album vychádza 6. decembra na značke Slnko Records. K dispozícii bude na CD a spolu s výberom nových aj starších skladieb aj na streamingových službách. Krst nového albumu je v príprave v roku 2020.

ZOZNAM KONCERTOV

04.12. Čajovňa Alchýmka / Spišská Nová Ves
05.12. Čajovňa Čavango / Košice
06.12. Freedom / Michalovce
07.12. Kníhkupectvo Šum / Trebišov
08.12. Meditačné centrum Užívaj / Prešov
12.12. Klub HaD / Banská Bystrica
13.12. Námestie generála Štefánika / Stará Ľubovňa
13.12. Fun Fabric / Liptovský Mikuláš
14.12. Lahodnosti / Poprad
19.12. Čajovňa Slnovrat / Piešťany

Alexander Čerevka (foto: Filip Kormanák)