NICK CAVE SA NA ALBUME A VO FILME VYROVNAL SO SMRŤOU SYNA

nick-cave-skeleton-treeNick Cave And The Bad Seeds – Skeleton Tree (Bad Seed ltd 2016 )

Austrálsky spevák a skladateľ spojil vydanie nového albumu s premiérou filmu, ktorý premietnu aj vybrané slovenské kiná.

Najskôr sa ozve melancholické klavírne vybrnkávanie. Čiernobiely obraz vzápätí ukáže známeho hudobníka v štúdiu s preblikávajúcim svetlom a z pozadia sa ozve jeho hlas: „Väčšina z nás sa v skutočnosti nechce meniť. Prečo by sme sa mali? Chceme len isté modifikácie pôvodného modelu. Snažíme sa byť stále sami sebou, akurát lepšími verziami. Lenže čo sa stane, keď sa prihodí niečo tak katastrofické, že sa musíte zmeniť zo známej osoby na neznámu? Pozriete sa do zrkadla, spoznávate osobu, ktorou ste boli, ale osoba pod kožou je niekto úplne iný.“

nick-cave-the-bad-seeds-2016

V originálnom dokumente 20 000 Days of Earth (2014) Nick Cave pustil fanúšikov do svojho súkromia a priblížil nahrávanie výborného albumu Push the Sky Away. Teraz sa to zopakuje. Mrazivý trailer napovedá, že nový album, ktorý urobil Nick Cave s kapelou The Bad Seeds, bol pre neho ešte osobnou záležitosťou. Nahrávka Skeleton Tree totiž vznikla po tragickej smrti jeho syna Arthura, ktorý vlani v lete zomrel na následky pádu z pobrežného útesu. Mal len 15 rokov.

Namiesto klasického proma vznikol film One More Time with Feeling, ktorý bude mať premiéru 8. septembra, deň pred oficiálnym vydaním albumu. Uvedie ho naraz 650 kín po celom svete vrátane dvoch slovenských: košického Úsmevu a Mestskej scény v Martine. Na oficiálnej stránke filmu je zatiaľ len bratislavský Lumière, ale zo zoznamu vypadol. Plánovaná rekonštrukcia sa natiahne o pár týždňov a do žiadnej inej kinosály v hlavnom meste sa projekciu preložiť nepodarilo.

Všade to bude len jediné uvedenie filmu a zároveň jediná možnosť, ako si prvýkrát vypočuť nových osem piesní z albumu Skeleton Tree. Ten totiž nebudú predstavovať žiadne single. Cave sa rozhodol vyhnúť aj tradičným rozhovorom, aké muzikanti robievajú, aby upozornili na svoje novinky. Odkázal, že všetko podstatné už povedal v tomto filme.

Režiséra si vybral sám. Austrálčana Andrewa Dominika, ktorému Cave a jeho dlhoročný parťák Warren Ellis urobili soundtrack do skvelého westernu Zabitie Jesseho Jamesa zbabelcom Robertom Fordom (2007). Práve zarastený huslista je druhou hlavnou postavou v upútavke dokumentu.

One More Time with Feeling sa bude premietať vo formátoch 2D aj 3D a hoci má monochrónnu upútavku, má obsahovať aj farebné sekvencie. Tento kontrast pravdepodobne súvisí s tým, že album Skeleton Tree vznikol v dvoch etapách – v lete 2014, keď ešte Arthur Cave žil, a pár mesiacov po udalosti, ktorá poznačila celú rodinu.

Oliver Rehák