NORA CARUSSO – KAPELA, KTORÁ VZNIKLA SO ZÁMEROM ŠKODIŤ SLOVENSKEJ HUDBE

Nora Carusso 2018

Ešte ste nepočuli o skupine Nora Carusso z Nového mesta nad Váhom? Existuje od roku 1995 a vznikla so zámerom škodiť slovenskej populárnej hudbe. Našťastie sa jej to nikdy nepodarilo!

Počiatočná tvorba členov Nora Carusso bola viac-menej undergroundového charakteru. Časom trochu pritvrdili a cez ska a kombináciu elektronickej tanečnej hudby s funky sa prepracovali až k súčasnému hudobnému štýlu. Ich skladby majú texty výlučne v slovenčine. Text piesne Motýľ im dokonca zložil Kamil Peteraj.

Prvý album Nora Carusso vyšiel v roku 1997 pod názvom „Sado Maso“. O rok neskôr sa s piesňou „Chrapúň“ zúčastnili na piatom pokračovaní kompilácie mladých slovenských skupín s názvom „Best Of Demos“ vydavateľstva Gregor Agency – G.A.Records. V roku 1999 nahrali ďalší album Trávnice, po ktorom nasledovali koncertné albumy „Uleto-live (koncert Zelená voda) a Kúlturák (Live demo 2001 – 2003).

24.11.2018 im Lasky zo skupiny Para pokrstí v klube za Rampami úplne nový album s názvom NTT6. V New Mode Rádiu už z neho odznelo niekoľko piesní ako Zelená vlna, V noci ma straší, Ráno, Mladý pánko, Z listu i ďalšie.


Nora Carusso 2018 - 2Pri tejto príležitosti sme sa rozprávali s textármi a spevákmi skupiny Nora Carusso Tiborom Závodským a Marekom „Bubinom“ Svoradom.

Existujete už viac ako dvadsať rokov. Nemali ste nikdy ambíciu presadiť sa v širšom kontexte?

Tak ako sme spievali v jednej našej staršej piesni – pripravujem útek…nemám preto ambície na ten veľký flám. V Skutočnosti sme sa tohto veľkého flámu zúčastnili na plno.

Ak by Ste mali porovnať vaše začiatky so súčasnosťou, v čom vidíte zásadný rozdiel? 

Jednoznačne v technológii. Dnes sú také možnosti, že v minulosti sme o nich mohli iba snívať.

Kedy vznikol nápad nahrať nový album NTT6 ? 

Fúúúha, na vianoce 2016.  Ale nie … Tibino vyslovil myšlienku porozmýšlať nad tým, prečo ľudia nedostávajú pod stromček pekné CD-čka. A v roku pána 2018 to je  Nora Carusso NTT6 .

Nora Carusso 2018 - 3Predpokladám, že hudba vašej skupiny vzniká až na konkrétne texty? Máte pravidelné skúšky a kto je autorom hudby? 

Za prvé… Predpokladaný predpoklad je chybný. Za druhé, máme tu aj tzv. „kockatú“ hlavu, ktorá stihne urobiť hudbu skôr ako my text. Autorom hudby je muž v pozadí – Justín.

Budete posielať Váš nový album aj komerčným rádiám a ktoré piesne sú Vašimi favoritmi na videoklip? 

CD-čka sme poslali do viac ako štrnástich rádií, mimochodom aj komerčných. Jediný, kto sa ozval si ty, Robo.

Medzi favoritov určite patrí skladba Enviro, len nemôžeme zohnať živého tigra a ďalšími kandidátmi by mohli byť z Listu alebo V noci ma straší , Mladý pánko…

Keď sme už pri klipoch, nemáte ambíciu dať si nejaký realizovať? Prezentácia na YouTube by zrejme pomohla. 

Áno, presne tak, pomohla, ale času máme na to dosť. Už na tom pracujú traja detektívi.

Aké máte plány po krste albumu? 

Chceme ho prezentovať na koncertoch, dostať ho do povedomia. No a ďalší nový album. Už sa miesi cesto. A určite ten spomínaný videoklip.

Róbert Gregor (foto: Ľuboš Kašovic, obal CD Marek Mádr)