NÓRSKA HUSLISTKA MARI SAMUELSEN SA PREDSTAVÍ VO VEĽKOM EVANJELICKOM KOSTOLE

Mari SamuelsenOkrem nej sa návštevníci a návštevníčky festivalu Viva Musica! môžu počas augusta tešiť aj na vystúpenie Katarzie, parížskeho súboru Ensemble intercontemporain, amerického herca a režiséra Johna Malkovicha a operných sólistov Adriany Kučerovej a Pavla Bršlíka.

Nórska husľová virtuózka Mari Samuelsen sa dnes v rámci festivalu Viva Musica! predstaví vo Veľkom evanjelickom kostole v Bratislave. Jej koncert patril minulý rok k highlightom doterajších ročníkov festivalu, preto sa ju organizátori rozhodli zavolať znova, tentoraz s projektom From Bach to Glass, v rámci ktorého vzdá hold dvom významným osobnostiam hudobných dejín – Johannovi Sebastianovi Bachovi a americkému minimalistovi Philipovi Glassovi.

Augustový program festivalu Viva Musica! bude pokračovať koncertom pesničkárky Katarzie, ktorá vystúpi 9. augusta v bratislavskej Starej tržnici. „Tak, ako sme v minulosti na festivale klasickej hudby spolupracovali s Janou Kirschner či Korben Dallas, tak sme si povedali, že Katarzia je taktiež umelec, s ktorým stojí za to vyskúšať niečo extravagantné, niečo nové, čo môže vyvolať úplne nečakané hudobné tvary. Projekt, ktorý spája autorské piesne Katarzie a aranžmány Michala Nejtka, bude doplnený o elektroniku v podaní českého umelca Ivana Achera. Michal Nejtek je skladateľom klasickej hudby, ale je aj veľmi ‚cross-žánrový‘. Pre Katarziu pripravil originálne aranžmány pre sedemčlenný komorný súbor,“ prezradil riaditeľ festivalu Viva Musica! Matej Drlička. Špeciálnym hosťom Katarziinho koncertu bude slovenská pesničkárka a skladateľka Katarína Máliková.

Návštevníci a návštevníčky Viva Musica! sa môžu v auguste tešiť aj na legendárny parížsky súbor Ensemble intercontemporain a ich kontroverzný hudobno-politický projekt Dronocracy inšpirovaný esejou Théorie du drone (2013) francúzskeho filozofa Grégoira Chamayoua. Predstavenie, ktoré sa uskutoční 16. augusta vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu, v sebe prepojí hudbu, divadlo, autorské texty a video. „V rámci projekcií je vedený fiktívny rozhovor s bývalým prezidentom USA Barackom Obamom o využití vojenských dronov, bude to teda politicky veľmi nekorektný večer. Tí, ktorí poznajú Boulezov súbor Ensemble intercontemporain, ktorý je bez debaty najslávnejším súborom súčasnej hudby na svete, sa môžu tešiť na kvalitný a umelecky veľmi sugestívny zážitok,“ poznamenal Drlička.

Festival napokon uzavrú dva ďalšie koncerty. V piatok 24. augusta vystúpi v bratislavskej Starej tržnici americký herec, režisér a producent John Malkovich, ktorý sa predstaví v úlohe rozprávača s projektom Rozprava o slepcoch. Sprevádzať ho bude taliansky orchester I Solisti Aquilani. Dielo, ktoré Malkovich predvedie, v sebe spája hudbu a hovorené slovo a vzniklo na motívy románu O hrdinoch a hroboch (1961) argentínskeho spisovateľa Ernesta Sabata.

V sobotu 25. augusta, presne na výročie narodenia amerického dirigenta a skladateľa Leonarda Bernsteina, odznie zas výber toho najlepšieho z jeho dnes už kultových diel West Side Story a Candide. Najznámejšie piesne a duety zaznejú v hviezdnom prevedení sopranistky Adriany Kučerovej a tenoristu Pavla Bršlíka, ktorých na pódiu doplní Symfonický orchester Viva Musica! pod taktovkou českého dirigenta Roberta Jindru. Koncert sa uskutoční v Novej budove Slovenského národného divadla v Bratislave a bude zároveň súčasťou medzinárodného projektu Bernstein at 100, ktorý v rámci 100. výročia narodenia Leonarda Bernsteina zastrešuje podujatia venované jeho osobnosti a umeleckému odkazu po celom svete.

Sita a Barbora Drahovská (foto: Katja Bruscland )