OTHER LIVES – INÉ ŽIVOTY AMERICKEJ HUDBY

The Other Lives - Rituals (TBD Records, 2015)

other lives ritualsHnutie flower power sixties je stále až do dnešných dní inšpiratívne.

Podnietilo revolučným duchom mnohé hudobné žánre a zase spätne z nich čerpalo inšpiráciu pre seba. (Mimochodom, už vtedy v jeho zlatej ére – v roku 1968 – vznikla skupina The Last Poets, predchodkyňa rapu, hip-hopu.) Malo kultúrnu atmosféru, aká tu na Zemi nebola nikdy predtým ani potom – atmosféru lásky, mieru, tolerancie, kvetov, voľnosti a neobvykle veľkého umeleckého entuziazmu. Vznikol v nej základ státisícových letných hudobných festivalov open air, aj základ nezávislého prístupu k hudobnej tvorbe, a to nie len u niekoľkých jedincov, ale proklamovala ho generácia mladých ľudí takmer na celom svete.

To všetko má dnes pokračovanie, obzvlášť na nezávislej scéne, takže sa o tom človek v komerčných médiách veľa nedozvie. No USA sú plné mladých hudobných skupín, ktoré sú inšpirované flower power. Ich členovia často hovoria : „Za to môžu staré zbierky vinylových platní našich prarodičov, pamätníkov hippies sixties“. A je to jasne vysvetlené.

Pozrime sa na takých Other Lives, momentálne skupinu troch other lives photoAmeričanov z Oklahomy. Ako vyzerajú?

Ako hippies. Samozrejme dnešní. Akú hudbu hrajú? Tú najkrajšiu, akú hipppies svetu priniesli – nádherne melodickú fúziu folku, rocku, psychedélie a vážnej symfonickej hudby. A ešte je v nej aj čaro indies, alternative music, občas i new wave, filmovej hudby, najmä westernov a sci-fi, a majestátny zvuk, ktorý akoby sa klenul od obzoru po obzor kdesi nad kaňonmi, vyvolávajúci predstavu panoramatickosti. Spev Jesse Tabishsa, speváka Other Lives, je veľmi príjemný. Trošku to celé pripomína hudbu skupiny Moody Blues, trošku aj Ambrosiu, The Alan Parsons Project. Rituals, najnovší, tretí album Other Lives bol nahrávaný dva roky! 14 skladieb, ktoré obsahuje, bolo premýšľaných a vybrusovaných takmer k dokonalosti.

Možno preto vyzývajú poslucháča k hlbšiemu ponoreniu do ich hĺbok. Nebudem ich opisovať. Tu dole pod článkom sú z nich ukážky – zvukové i vizuálne. Tá prvá – For 12 – však pochádza ešte z predošlého albumu Other Lives – Tamer Animals (2011). Je akoby kvintesenciou ich hudby.

Miroslav Potoček (foto: press)