ROZHOVOR S PAROV STELAR Z PRVEJ RUKY

parov stelar bandVystúpenie Parov Stelara sme si poniektorí mali možnosť vychutnať už v roku 2009 a to úplne zblízka.

Bolo to zrejme vtedy na jeho prvom bratislavskom koncerte v pomerne malom klube Design Factory, kde vystúpil spoločne s nemeckou kapelou Mo´Horizons. Odvtedy sa mnohé zmenilo a dá sa povedať, že jeho meno u nás rezonuje aj vďaka neskorším úspešným vystúpeniam. Mali sme ho možnosť vidieť na festivale Grape, v klube MMC, alebo aj v zaplnenej hale NTC. Pozícia tohto Rakúšana a jeho sprievodnej skupiny sa ale neposilnila len u nás, ale vďaka tanečným hitom už takmer všade vo svete.

Prinášame Vám rozhovor s Marcusom Füredererom z Pohoda festivalu 2016:

Marcus, spomínaš si na svoj prvý koncert na Slovensku? Bola to privátna akcia…

Úprimne? Nie 🙂 ale keď mi povieš meno klubu, tak si možno spomeniem…

Nebol to klub, skôr taká galéria…

Hm, tak nebudem si vymýšľať, nepamätám sa…už bolo medzi tým veľa piva 🙂

Vystupoval si s veľkým úspechom na Slovensku už niekoľkokrát, čaká nás aj dnes nejaké prekvapenie?

Samozrejme, stále sa snažím svoje koncerty zlepšovať a aj dnes zahrám tri či štyri piesne, ktoré som ešte na Slovensku nehral a nemali ste možnosť ich počuť. Máme nové projekcie, celkovo je to iná show ako som tu hral naposledy.

marcus parov stelar

Koľko ľudí je s tebou na pódiu?

Vrátane mňa je to sedem ľudí. Na pódiu bude šesť fantastických hudobníkov: vokalistka Cleo Panther, saxofonista Sebastian Grimus, trúbkár Marc Osterer, trombónista Jakob Mayr, na basu a gitaru bude hrať Michael Wittner a Willie Larsson na bicie.

Marcus, si považovaný za “pioniera” teda zakladateľa hudobného štýlu electro swing. Mal si rád swing už pred dvadsiatimi rokmi ako 20 ročný chalan alebo to bola iba taká idea nájsť niečo nové?

Vždy som mal rád elektronickú hudbu, ale rovnako rád som mal swing z 20-tych a 30-tych rokov minulého storočia. Ale to, že som začal robiť takúto hudbu je iba zhoda náhod a stalo sa to takto: Dal som platňu Billie Holiday do môjho gramofónu a ona sa zasekla resp. začala skákať. Čo ma však zaujalo, že to skvele znelo, bol to taký loop, ktorý sa stále opakoval. Povedal som si, že to znie cool a nahral som to do počítača a začal s tým pracovať. Hľadal som ku tomu vhodný beat a skrátka to zafungovalo. Bol to pre mňa magický moment a vtedy som si povedal, že toto je cesta po ktorej pôjdem.

 Predpokladal si, že budeš mať tak dlho úspech s electro swingom?

Keď som s tým začínal, vôbec ma to nezaujímalo, skrátka som robil to, čo ma bavilo. Robiť iba electro swing by bola nuda, preto sa snažím stále používať iné sample, iné zvuky, aby to neznelo rovnako. Myslím, že moja hudba je mix soulu, disca a samozrejme swingu. Základom však je elektronická hudba.

Sleduješ aktuálnu hudbu, rebríčky…? Kto je tvoj obľúbený interpret?

Tých je veľa, nemôžem menovať iba jedno meno, ale ok, Adele je pre mňa aktuálne úplný top level. Má neskutočný hlas. Inak nemám nikoho, koho by som doslova obdivoval, mám rád veľké množstvo hudby od mainstreamu po underground.

Ak máš čas na počúvanie hudby, čo si pustíš najradšej?

Najčastejšie počúvam elektornickú hudbu, napríklad keď šoférujem, počúvam najradšej house, konkrétne french house.

A čo rakúska hudba?

Fúha, máme niekoľko zaujímavých rockových kapiel, ktoré sú už dlho na scéne a je príjemné počuť rodnú reč v pesničkách, ale nie pre mňa 🙂

Považuješ sa za workoholika?

Keby si sa spýtal mojej manželky, odpovedala by áno. Pre mňa to nie je práca, je to skrátka môj životný štýl, moja vášeň, v podstate moja rodina. Pre mňa to nie je len hudba, mám rád aj maľovanie, je to pre mňa vyjadrenie pocitov, milujem to a nechcem s tým prestať.

Máš už pripravený materiál na nový album?

Áno, album je v podstate hotový. Na jeseň vydám singel, potom ešte jeden a v priebehu budúceho roka celý album.

Keď máš voľný čas, čo rád robíš mimo hudby?

Čo je to voľný čas? 🙂 Keď nerobím hudbu, trávim čas so synom a manželkou, je to pre nás celkom vzácne, spolu aj veľa cestujeme. Aj keď neznášam lietanie, veľmi rád spoznávam nové miesta, čiže samotné cestovanie nemám rád ale vyskytovať sa na zaujímavých miestach, tak to áno. Po desiatich rokoch na cestách sa to dá pochopiť.

Andrej Kratochvíl (foto: press Parov Stelar)