PASCAL COMELADE – KVINTESENCIA NEKOMPROMISNEJ NEZÁVISLOSTI BEZ ZĽAVENIA NA KRÁSE

pascalPASCAL COMELADE + LES LIMINANAS – TRAITÉ DE GUITARRES TRIOLECTIQUES  (BECAUSE MUSIC  2015)

Je vôbec možné, aby bol hudobník nekompromisne nezávislý, komponoval a hral originálne skladby, ktoré by sa mohli páčiť poslucháčom nekonvenčnej hudby, zároveň i konvenčnej (prinajmenšom niektorým) a pritom by pôsobili roztomilo, priam detsky hravo? Je to možné. Dokazuje to už 35 rokov francúzsky skladateľ, multiinštrumentalista Pascal Comelade (ročník 1955). Avšak – smola. Napriek všetkým jeho pozitívam je málo známy. Príčina? Nedostatočná propagácia. Dokonca aj doma v jeho Francúzsku. Možno preto, že je orientovaný viac na Katalánsko, kde je pokladaný za zásadného hudobníka. Vždy nahrával pre malé nezávislé gramofónové spoločnosti, nepútal na seba pozornosť reklamou, škandálmi, výstrednosťou.

Skrátka – serióznosť. A tá sa v komerčnej sfére príliš nenosí. Okrem toho, jeho skladby, hoc z viacerých uhlov pohľadu na estetiku znesú kritériá krásy, nie sú atraktívne z pohľadu poslucháča masovej konvenčnej hudby. Majú totiž komorný ráz a väčšina z nich je určená na počúvanie v polohe po sediačky, po ležiačky. V niečom pripomínajú skladby Erika Satieho, (dnes slávneho skladateľa a klaviristu, ktorý zomrel v chudobe, hoci predbehol svoju dobu / 1886 – 1925). Predovšetkým zmyslom pre ironický, parodický suchý humor, ale aj pre určitú dávku diletantstva – geniálneho. Vychádzalo z neho aj hnutie Geniale dilettanten, nemeckej industriálnej skupiny Einstürzende Neubauten.

Každý nový album Pascala Comelada je udalosťou pre hudobných kritikov a labužníkov. Často používa detské hudobné nástroje. Nahrávali s ním Robert Wyatt a PJ Harvey. Jeho najnovší album Traité De Guitarres Triolectiques sa nevyrovná mnohým jeho starším albumom  (A Freak Serenade, El Pianista del Antifaz ), no je zaujímavý. K jeho realizácii sa spojil s francúzskym duom Les Liminanas, oceňovaným v Kalifornii. Vznikol album viac-menej v gitarovom štýle indie rocku a popu. Možno i preto vyznieva všednejšie ako albumy, na ktorých Pascal experimentoval s tangom, valčíkom a world music. No Pascal na našej stránke nesmie chýbať.

Miroslav Potoček