Pesničkár a cestovateľ Ado Juráček – tvorím hudbu pre ľudí, ktorým je sympatická prirodzenosť

Píšem hlavne o láske. V mojich očiach je zdrojom sily človeka a večným symbolom inšpirácie. Prekonáva generácie a je súčasťou každého z nás.

ado_foto-Miriam-Jurackova
Foto: Miriam Jurackova

Ado Juráček predstavuje svoje prvé EP,  ktoré vychádza v januári 2016 pod názvom Ado*, s kolekciou šiestich piesní v jednoduchých akustických aranžmánoch. Skladby Ako vtáčik, Sadni si vedľa, Vlna sa už valí, Snáď, Domov a Sobota v sebe nesú folk, prvky havajskej hudby a značnú dávku akustickej hudobnej energie za sprievodu gitary a ukulele.

V septembri 2015 sa Ado vydal na cestu naprieč Kaliforniou na Havajské ostrovy s cestovnou gitarou značky Furch, s cieľom spoznať miesta dýchajúce svojou atmosférou. Výsledkom sa stal unikátny videodenník nesúci názov „Na cestách s Little Jane“.

 Ado Juráček o svojej tvorbe a inšpirácií povedal: Už ako malý chlapec som doma počúval platne od Boba Dylana a americké folkové tradicionály. Folk je v našich končinách skôr raritou, než populárnym hudobným žánrom. V Amerike je to však ľudová hudba, s citeľným vplyvom odrážajúcim sa aj v pop music. Zlom nastal, keď som po prvýkrát počul tradičnú havajskú hudbu. Inšpiruje ma najmä zvuk havajskej lapsteel gitary, ukulele a teplých vokálov v úzadí. Mám rád prepojenie žánrov akými sú folk a blues, v ktorých badať stopy havajskej hudobnej tradície. Ľudia, ktorí ovplyvnili moje hudobné smerovanie boli predovšetkým Jack Johnson, Norah Jones, Bob Dylan a vlna songwriterov zo začiatku 70. rokov.

Soňa Kovačiková