PIESEŇ „A MINOR CRISES“ SLOVENSKEJ SKUPINY QUEER JANE ZNIE AJ VO VYSIELANÍ NEW MODEL RÁDIA

Queer Jane 2018Skupina  Queer Jane hrá rock. Inšpiráciu hľadá v hudbe šesťdesiatych rokov minulého storočia, napríklad vo folku „sixties“, no aj v iných obdobiach a hudobných štýloch, napríklad v new wave. Tvoria ju gitarista a spevák Vlado Nosáľ, basový gitarista Lukáš Valter a bubeník Adam Jánoš. Začiatkom minulého roka im vyšiel druhý album s názvom Home. Začiatkom minulého roka im vyšiel druhý album s názvom Home. S Vladom Nosáľom sme sa rozprávali o ich novej piesni A Minor Crisis, no nielen o nej.

Od vydania Vášho druhého albumu uplynulo niečo vyše roka. Ako hodnotíš toto obdobie?

Bolo to obdobie, ktoré pre mňa osobne prinieslo mnoho pestrých muzikantských skúseností nielen v rámci tvorby Queer Jane. Súčasťou projekcií dokumentárneho filmu Varga, na ktorom som spolupracoval, sa stali moje koncerty s pesničkovou tvorbou Mariána Vargu. Prebehlo aj niekoľko koncertov s Kubom Ursinym, kde som mal zase možnosť pozrieť sa z iného uhla na skladby od Deža Ursinyho. Obe tieto skúsenosti považujem za kľúčové v chápaní a budovaní môjho vzťahu k slovenskej hudbe. No a v neposlednom rade som začal pravidelnejšie hrávať sólové koncerty, kde zrazu pesničky Queer Jane museli obstáť aj „obnažené“. Ešte intenzívnejšie som si začal uvedomovať to, čo som vždy tušil – že chcem robiť pesničky, ktoré fungujú aj v jednoduchom aranžmáne „akustická gitara a spev“. Zároveň mi to pomohlo viac si užívať koncerty s kapelou, ktoré považujem zase za úplne iný druh zážitku.

Pripravujete ďalšie nové piesne, čoho príkladom je singel A Minor Crisis. Čo Vás k nemu inšpirovalo?

Mám rád skladby postavené na dvojhlasoch, mojimi obľúbencami sú Everly Brothers či Simon & Garfunkel, ktorí nepochybne pesničku A Minor Crisis ovplyvnili. Jedného rána sa mi zjavil zárodok jej melódie a o chvíľu bola pieseň aj s textom dokončená. Nemusel som na nej dlho pracovať, čo je vždy dobré znamenie, aj preto v sebe táto skladba nosí určitú ľahkosť. Následne som ju spolu s niekoľkými ďalšími novými skladbami nahral a len tak pre zaujímavosť poslal Tomášovi Slobodovi. Najviac sa mu z nich páčila práve skladba A Minor Crisis a to dokonca až tak, že sa ju rovno rozhodol vydať na prvom vinylovom singli jeho vydavateľstva Bruuder Records.

Začínate pracovať aj na ďalšom albume?

Áno, veľa vecí je už napísaných, niekoľko z nich aj nahratých. Tak ako pri zatiaľ každom albume si skladby nahrávame sami, čo nám prináša určitú slobodu a album teda príde v momente, keď bude existovať dostatok nahrávok, ktoré nám budú dokopy dávať zmysel. 

Váš hudobný štýl zostáva nezmenený a text novinky je opäť v angličtine. Môžeme sa dočkať v budúcnosti aj prekvapení?

Prekvapenia sú od toho, aby prekvapili :).

Kde Vás Budeme môcť vidieť najbližšie na koncertoch, prípadne festivaloch?

Rád všetkých uvidím na ktoromkoľvek (alebo aj na každom!) z týchto koncertov:

  • 2. 6 – Bratislava, Klub pod Lampou (Queer Jane)
  • 3. 6. – Banská Štiavnica, Art Café (Vlado Nosáľ hrá Vargu)
  • 20. 6. – Brno, Galerie Valchařská (Vlado Nosáľ)
  • 21. 6. – Banská Bystrica, Kino v Bazéne (Vlado Nosáľ hrá Vargu)
  • 27. – 29. 7. – Milochov, Festival Voodstock (Queer Jane)

Róbert Gregor