PREŠOVSKÁ SKUPINA AKUSTIKA VYRÁŽA NA KONCERTNÉ TURNÉ

Akustika tourKapela Akustika vydala pred letom nový album Zastavme svet, ktorý na zaplnenom prešovskom námestí pokrstil ich kamarát Jožo Kubáni. Hudobníci absolvovali opäť leto plné festivalových vystúpení aj s pesničkami z aktuálnej nahrávky a teraz ich čaká klubové turné. V ôsmich slovenských a piatich českých mestách chcú svojim fanúšikom priblížiť atmosféru z leta, keď si spoločne užívali festivaly, slnko, dobú náladu a pohodu. Práve dnes skupina spustila predpredaj lístkov a hlási, že v každom meste bude dostatok cédečiek a merchandisu.

Do svojho tour plánu zaradili mestá, kde už pred tým koncertovali a cítia podporu od fanúšikov a vedia, že sa potešia, ak im prídu opäť zahrať. „Odkedy sme vydali album máme stále lepší a lepší deň – Better day a turné sa ponesie v duchu toho, ako nás fanúšikovia podporovali v lete na festivaloch, kde sme im náš nový album predstavili. To nás motivovalo zlepšiť im deň nielen v lete, kedy si každý užíva festivaly, koncerty a žíčo, ale hlavne im to priniesť k nim do rodného mesta. Chceme im spraviť lepší deň, preniesť ich na chvíľu do leta v rytme reggae a piesní Akustiky a pripomenúť im letnú pohodu,“ pozýva Peter Kovo Kovalčík.

Akustika doteraz hrala len sólové klubové vystúpenia a na ucelené turné po kluboch doposiaľ nevyrazila. Napriek tomu zvláda ročne od svojho vzniku viac než štyridsať koncertov. Keďže ich v lete videli tisícky ľudí na festivaloch prevažne s novými pesničkami z albumu Zastavme svet doplnenými o tie, ktoré sú známejšie, pripravili si hudobníci aj niečo extra. „Rozšírime program o nové skladby, ktoré sme pred tým naživo nehrali a pozvali sme si aj hostí. S niektorými chceme pripraviť úplne nové skladby. Nebudeme mať tých istých hostí v každom meste a niečo vznikne možno aj priamo na pódiu. Pozvali sme hosťujúcich DJov a Erika Šulca s jeho projektom Tribal Colours,“ dodáva líder kapely Pavol Kovaľ.

AkustikaPri svojom vzniku v roku 2012 tvorilo Akustiku päť členov. Časom sa obmenili a skupina sa rozšírila o ďalšie nástroje. Na turné vyrazia hudobníci na dvoch dodávkach, s vlastným zvukom a v deväťčlennej zostave. „Nálada v kapele je skvelá. Bude to sranda a uvedomujeme si to, lebo mnohí z nás pracujú v kultúre, hrajú v divadle, účinkujú v opere či štátnej filharmónii. Skôr to bolo o tom, aby sme si dokázali zladiť termíny. Milujeme koncertovanie, veď máme najazdené tisíce kilometrov. Fungujeme ako rodina a už sa nevieme dočkať januára, kedy vyrazíme za našimi fanúšikmi,“ priznáva Peter Kovalčík.

Novému albumu sa darí a tak kapela pripravuje jeho opätovné lisovanie. Podobne sa v lete míňal jej „merchandise“ ako tričká, papieriky, odznaky a peňaženky. Skupina spustila vlastný e-shop cez oficiálnu kapelovú stránku a sľubuje, že ak si niekto „nestihol kúpiť na festivale tričko, lebo mal na poslednú kávu pred odchodom domov, môže tak spraviť na tomto turné alebo cez náš web.“

Čo je však dôležitejšie, celý merchandise kapely je z ekologických materiálov, pretože ochrana prírody je pre členov kapely dôležitá. „Nie preto, že je to cool, ale preto, že sa snažíme žiť tak, aby sme neubližovali niečomu, odkiaľ sme. Všetko vyšlo z prírody, jedlo, oblečenie, bývanie, bez prírody by to nebolo, preto nás to trápi. Sú to naše témy, nad ktorými sa bežne, keď sa stretneme, zamýšľame a vytáča nás to, čo sa deje. Veľa toho nájdete v našich textoch.“

Termíny Zastavme Svet Tour 2019

  • 11.1.2019 Prešov, Stromoradie + support: DJ APG, DJ Elnot
  • 12.1.2019 Košice, Tabačka Kulturfabrik + support: DJ Elnot
  • 25.1.2019 Banská Bystrica, Klub 77
  • 26.1.2019 Žilina, Smer Klub 77 – Music Bar
  • 8.2.2019 Tatranská Lomnica, Switch Club
  • 14.2.2019 Nitra, Music a Cafe + support: Erik Šulc & tribal Colours
  • 15.2.2019 Bratislava, Kulturák Klub + support: Erik Šulc & tribal Colours
  • 16.2.2019 Trnava, Malý Berlín + support: Erik Šulc & tribal Colours

Edo Kopček + NMR (foto: Hugo Činčala)