PRIE100R PREDSTAVUJÚ VIDEOKLIP K SKLADBE VDÝCHNEME ČIERNYCH MOTÝĽOV

Bratislavská skupina PRIE100R nie je na hudobnej scéne žiadnym nováčikom. Pred dvomi rokmi vydala album „292“ a pripravuje ďalší. Jeho názov bude „Srdce z cínu“ a avizuje ho nová skladba spolu s videoklipom.

Prie100r - vdych

„Túto skladbu sme vybrali z dôvodu, že presne vystihuje posun v našej hudbe. Je temnejšia, priamejšia a je v nej počuť viac elektroniky. Abstraktné formy nahradila konkrétnosť a údernosť,“ povedal skladateľ Radovan Činčura.

Nová hudba sa odkláňa od pôvodného štýlu skupiny

Skladba „Vdýchneme čiernych motýľov“ je prvým singlom z pripravovaného albumu kapely, ktorý bude zverejnený už na jeseň. V porovnaní s prvým albumom je počuť posun v tvorbe. Väčší priestor dostali syntetizátory s tvrdším charakterom zvuku i temne ladené ambientné plochy. O živé bicie sa postaral vynikajúci štúdiový bubeník Jakub Kačic, pôsobiaci v kapelách Ľudové mladistvá a Fallgrapp.

„Naša tvorba je iná, zmenila sa tak, ako aj všetko okolo nás. Vždy sa snažíme o čo najväčšiu autenticitu, a preto si myslíme, že nie je možné zostávať v jednej polohe. Ani jeden z nás neverí na nejakú dlhodobejšiu stabilitu a to sa odzrkadľuje i v našej najnovšej skladbe,“ prezradili Radovan a speváčka Dominika Zdražilová.

Skladba je špecifická aj tým, že autormi textu sú spoločne Dominika i Radovan

„Je to suverénne najviac prepracovaný text na albume. Dokonca sme v štúdiu museli viackrát prespievať už hotové časti, keďže sme dospeli k názoru, že text treba ešte viac prebrúsiť. V skladbe sme sa snažili vystihnúť moment uvedomenia si nezmyselnosti akejkoľvek snahy niečo zmeniť alebo zachraňovať, keď sa to už nachádza v rozklade,“ povedal Radovan.

Vznik videoklipu

Klip nakrútili Viktor Cicko a Peter Onduš. Jeho vizuál je postavený na rotačných záberoch, ktorých vytvorenie si vyžadovalo zaobstaranie komplikovaného vybavenia. Natáčanie prebiehalo počas celej noci pre zaistenie stabilného svetla v priestoroch starého domu.

„Dom bol bez elektriny a museli sme si priniesť vodu aj elektrocentrálu, čo bol práca navyše. Vďaka hre s technológiou a pohybom sme dokázali navodiť atmosféru šialenstva. V klipe sú aj rôzne odkazy na album a skryté významy, ktoré nie sú na prvý pohľad zjavné,“ vysvetľuje režisér Peter Onduš. O strih sa postaral Maxim Ramacsay.

O postprodukciu klipu sa postarali Roman Kukumberg a Radovan Činčura

Styling vytvorila Petra Konček, ktorá stojí za profilom Rogue minimal a projektom Premeny ženy. Vo videoklipe boli použité outfity od lokálnych módnych návrhárok Ninjy Retzer a Petry Weingart. Na Dominike sa Petra rozhodla ukázať najmä kimoná, ktoré sú veľmi pôsobivé aj keď toho viac zakrývajú než odkrývajú. Outfity odzrkadľujú myšlienku projektu Premeny ženy, ktorá hovorí o udržateľnosti, minimalizme a kvalite spracovania modelov.

Počas celého filmovania sa o make-up starala @mimas.artistry

Pri natáčaní bola prítomná aj maliarka Lucia Oleňová, ktorá tiež dohliadala na dodržanie vizuálneho konceptu. V jednom zo záberov možno vidieť aj originálnu maľbu v životnej veľkosti, ktorá bola použitá na obale pripravovaného albumu.

Nový album „Srdce z cínu“ bude zverejnený 11. novembra 2021. Nahrávky vznikli v štúdiu PULP, s ktorým skupina spolupracuje niekoľko rokov.

NMR (foto: Prie100r)