PRIPOMÍNAME SI VÝROČIE VYDANIA ALBUMU LONDON CALLING OD THE CLASH

Album Give ‚Em Enough Rope (1978) predznamenal hudobný vývoj britskej kapely The Clash. Dvojalbum London Calling posunul význam jej tvorby pozoruhodným skokom ešte ďalej. Tento titul vyšiel 14. 12. 1979.


Piesne albumu London Calling, spája punková estetika, rock and roll i samotné korene populárnej hudby. The Clash síce aj pred týmto albumom experimentovali s reggae, ale dovtedy to bola len príprava na úžasné množstvo hudobných štýlov, ktoré počuť práve na tomto albume.

Základným kameňom boli síce punk a reggae, ale bolo možné počuť tiež rockabilly, ska, černošskú hudbu typickú pre New Orleans, pop, lounge i jazz. Mick Jones zložil väčšinu hudby a Joe Strummer písal najmä texty. Ruku k dielu priložil aj basgitarista Paul Simonon, ktorého kapela nechala po prvýkrát spievať.

Nahrávanie sa začalo v auguste 1979 v londýnskych Wessex štúdiách.

Album produkoval Guy Stevens, ktorý mal problémy s alkoholom a drogami. Jeho nahrávacie metódy boli nekonvenčné. Počas nahrávania napríklad obrátil stoličky a urobil v štúdiu neporiadok, aby vytvoril atmosféru rock and rollu. Piesne boli zaznamenané počas šiestich týždňov, pričom sa pracovalo aj osemnásť hodín denne.  Kapela nahrávala väčšinu skladieb súčasne a len málo nástrojov sa neskôr dohrávalo.

Napriek tomu, že piesne albumu London Calling neboli poprepájané konkrétnou témou, ich eklekticizmus pôsobil ako výzva na zhromaždenie. Zatiaľ čo piesne ako „London Calling“, „Spanish Bombs“ a „Guns Of Brixton“ boli politické, samotná hudba bola tiež politická a revolučná, pričom nepoznala žiadne hranice.

Výsledkom úsilia kapely sa stal obdivuhodný zvukový záznam a jeden z najdôležitejších albumov britského rocku, ktorý v mnohom predznamenal ďalší svetový hudobný vývoj.

Róbert Gregor (foto: archív)