PRVÉ INFO Z KONFERENCIE. SHARPE JE TU UŽ O NECELÉ DVA MESIACE

Sharpe FestivalHudobný festival a konferencia SHARPE prinesie nádielku aktuálnej hudby rôznych žánrov spolu s hudobným vzdelávaním do priestorov bratislavskej Novej Cvernovky už o necelé dva mesiace, 26. a 27. apríla. Tohtoročný line-up organizátori v posledných dňoch doplnili o 11 nových kapiel a prinášajú aj prvé informácie o konferenčnom programe. Dôležitou novinkou je tiež rozšírenie podujatia na dva plné festivalové dni.

Ešte v decembri minulého roka zverejnil SHARPE prvé mená hudobného programu, vrátane Ventolina, producenta FVLCRVMa, Catastrofy či Sisy Fehér & Vladka Mikláša. V druhej vlne SHARPE aktuálne dopĺňa line-up o ďalších 11 hudobných projektov. Zo slovenských interpretov sú to Katarzia & Pjoni, nvmeri, Luvver, Möbius, Our Stories a Ondrej Zajac, ktorí spolu tvoria všestrannú zmes od avantgardného experimentalu cez ťaživý doom-sludge a minimalizmus až po snový elektropop. Zo zahraničných mien sa predstaví Giungla, ktorá organizátorov SHARPE očarila na nemeckom festivale Reeperbahn svojím vystúpením evokujúcim svetové producentky St. Vincent či Grimes. Priestor ďalej dostane horúci objav českej scény Market, osviežujúci švédsky indie pop Melby a temný noise rock The Sweet Release of Death z Rotterdamu.

Za špeciálnu pozornosť stoja poľskí psychedeleckí rockeri Trupa Trupa, ktorí pred niekoľkými dňami ohlásili spoluprácu s ikonickým americkým vydavateľstvom Sub Pop. „To, že sa kapele z nášho regiónu podarilo dostať pod krídla legendárneho vydavateľstva zo Seattlu, je obrovský úspech. Už viac ako 30 rokov Sub Pop objavuje fantastickú hudbu pre fanúšikov z celého sveta – od prvých singlov Nirvany a Soundgarden až po súčasných Fleet Foxes alebo Father John Misty. Je celkom  príjemné vidieť SHARPE festival v oficiálnej tlačovej správe tohto superlabelu,” opisuje jeden z organizátorov festivalu Alexander Čerevka.

Video s 11 ohlásenými kapelami na SHARPE 2019: https://www.facebook.com/sharpefestival/videos/402724740529240/

S novými menami organizátori zverejňujú tiež prvé informácie o konferenčnej časti programu, ktorá prinesie vzdelávanie a prepojenie hudobnej komunity v podobe diskusií, prednášok a workshopov. Formou intenzívneho manažérskeho workshopu v menšej skupine sa o svoje viac ako 50-ročné skúsenosti podelí objaviteľ a hudobný manažér kapely Pink Floyd, Angličan Peter Jenner. Konferencia bude hostiť tiež užitočnú prednášku americkej právničky Sarah Chanderia o dôležitosti, ochrane a využití autorských práv pre rozvoj kariéry hudobníkov. Téma tzv. publishingu znie síce na prvý pohľad nudne, ale je jednou z oblastí, ktoré hudobníkom ešte stále môžu prinášať reálne príjmy bez ohľadu na krajinu, z ktorej pochádzajú.

Zásadnou novinkou druhého ročníka festivalu a konferencie SHARPE je rozšírenie hudobného programu počas prvého festivalového dňa. Už v piatok 26.4. sa návštevníci môžu tešiť na koncerty na piatich pódiách v priestoroch Novej Cvernovky (v prvom ročníku festivalu bol piatok “iba” otváracím dňom s jedným pódiom). „Nejde nám o žiadne megalomanské rozširovanie festivalu – skôr o zrovnocenenie dvoch koncertných večerov. Lepšie sa nám tak bude pracovať s celkovou kapacitou festivalu a pre ľudí to znamená viac dobrej hudby,”  dopĺňa spoluzakladateľ Michal Berezňák.

Celé podujatie sa v priestoroch bratislavskej Novej Cvernovky uskutoční v dátumoch 26. a 27. apríla 2019.  Viac info nájdete na www.sharpe.sk alebo tiež SHARPE festival Facebooku, Instagrame a Twitteri. Generálnym partnerom SHARPE festivalu je VÚB banka a podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Alexander Čerevka (foto: Ondrej Koščík a Tomáš Kusa)