RADO CHRZAN (RCH) – NOVÝ ALBUM + SVETOVÍ HUDOBNÍCI

RCHSkladateľ, multiinštrumentalista a spevák Rado Chrzan, známy pod iniciálami RCH, vydáva po piatich rokoch svoj piaty sólový album Thunder Songs.

Na tomto albume, ktorý je opäť celý v angličtine, spolupracovali zaujímaví zahraniční i domáci hudobníci – švédsky bubeník Morgan Agren (známy hlavne spoluprácou s Frankom Zappom i  basgitaristom King Crimson Trey Gunnom, alebo Devinom Townsendom),  saxofonista kultovej americkej skupiny Morphine – Dana Colley, americký producent Doug Grean, známy spoluprácou so skupinami Stone Temple Pilots a Velvet Revolver, líder nórskej jazz metalovej formácie Shining Jorgen Munkeby, švédska avantgardná pop speváčka Victoria Moralez, dlhoročný slovenský spolupracovník Michal Kuric a veľa ďalších hudobníkov.

Na otázku, prečo sme na album museli čakať dlhých 5 rokov RCH odpovedá: “Ja som počas tých piatich rokov bol stále hudobne aktívny, no dal som vždy prednosť skupinám v ktorých som hral. Nahrával som celý album Čistým tvarom (Zem nás chce čistých), potom som odišiel a nahrávali sme album pre skupinu Hore Dole Komínom, na ktorom sme spolupracovali s Mišom Kovalčíkom a Mišom Kuricom. A ešte som dokončil ambientnú hudbu pod názvom Autumn Session.”

Radoslav ChrzanThunder Songs je na rozdiel od predchádzajúcich albumov RCH viac pesničkový, gitarovejší, elektronika už nie je dominantná, do popredia sa dostali živé nástroje a spev. “Rozhodol som sa pracovať na pesničkách, žiadne „inštrumentálky“, chcel som aj niečo povedať a pieseň je najlepšou formou pre vyjadrenie nejakej výpovede. Začal som aj viac spievať, nebáť sa svojho hlasu, čo sa mi podarilo odblokovať.” Autorsky sa na albume okrem RCH podieľali  Victoria Moralez a Michal Kuric. “V tom 5 ročnom období som napísal asi 25 skladieb, ktoré som začal aj nahrávať a aranžovať, lenže po čase som zistil, že žánrovo je to strašne široké, tak som sa posledný rok sústredil na tie rockovejšie, pesničkárskejšie skladby. Na novom albume bude 10 skladieb, z toho jednu napísal Mišo Kuric, jednu sme vytvorili spoločne a do jednej skladby prispel refrénom môj kamarát Kamil Harvey Harňák.” Album je zaujímavý aj po textovej stránke. “Som nesmierne rád, že som stretol švédsku speváčku a umelkyňu Victoriu Moralez. Odporučil mi ju Morgan Agren, ktorý mi nahrával predošlé dva albumy. Spolupráca s ňou bola nesmierne tvorivá a zaujímavá. Napísala texty a melodické linky k polovici albumu, s ktorými sa absolútne stotožňujem. Témy sú rôzne,  o Donaldovi Trumpovi, o rýchlosti svetla, o mimozemštanoch, o vojakoch, ktorí zabíjajú pre radosť,  o sexe, samote, láske a návrate.” Na otázku, prečo je aj na tomto albume veľký počet hosťujúcich hudobníkov RCH odpovedal: “Keď aranžujem skladbu, riešim správnu inštrumentáciu, aby podporila celkovú atmosféru skladby.  Napríklad do skladby Bad Blood som v hlave počul cimbal. No keďže na cimbal neviem hrať, tak som si pozval nášho cimbalistu Marcela Comendanta, ktorý ho nahral naozaj krásne. Nechcem tu teraz vymenovávať všetkých hudobníkov, bude o nich napísané v booklete CD. Nesmierne dôležitým elementom sú pre mňa bubny. Na albume mi hrajú štyria bubeníci: Morgan Agren, nór Torstein Lofthus, jeden mladý angličan Max Saidi a černošský bubeník Jason Meekins. Týchto štyroch som si vybral kvôli pestrosti.  Album vychádza 22. októbra 2017 pod značkou Elephant Records.

Zdroj článkua foto: ER