RUSÍN JE UŽ LEN ČENDEŠ BEZ ORCHESTRA. V BRATISLAVE ICH UVIDÍTE S HOSŤAMI

ČendešBanskobystrická skupina Čendeš (predtým Rusín Čendeš Orchestra) príde do Bratislavy osláviť vydanie svojho druhého albumu s exkluzívnym hosťom – fínskou speváčkou a hráčkou na kantele Maijou Kauhanen.

Po úspešnom debutovom albume Best of z roku 2015 sa členovia Rusín Čendeš Orchestra venovali hlavne hraniu – okrem samostatných koncertov vystupovali napríklad v televíznej show Zem spieva, na World Music Festivale Bratislava, festivale Hudba sveta Žilina, či na showcaseovom festivale Czech Music Crossroads v Ostrave. Na začiatku novembra 2017 sa objavilo video k novej pesničke Oj, chto to chodyt po hrobi, ktoré naznačilo, že na obzore je nový album. Ten nakoniec uzrel svetlo sveta začiatkom marca 2019, volá sa Cossack Attack a skupina si na ňom skrátila názov na Čendeš. Podľa kapelníka Reného Bošeľu mali na tento krok niekoľko dôvodov: jednak chceli svoj názov zjednodušiť, no zároveň naznačiť, že nie sú Rusíni, a hoci radi hrajú rusínske tradičné piesne, v budúcnosti by sa chceli venovať aj niečomu inému, napríklad autorským skladbám.

Nový album, na ktorom je 13 pesní, skupina „pokrstila“ v Banskej Bystrici a do hlavného mesta Slovenska ho príde predstaviť v piatok 5. apríla o 19:00 hod. v DK Zrkadlový háj. Okrem klasickej zostavy Čendešu  (René Bošeľa – viola, gitara, spev, Róbert Bošeľa – bicie a perkusie, Peter Šipula – spev, husle, Andrej Turčin – husle, Zuzana Stračinová – cimbal, spev a Jakub Stračina – kontrabas) sa na koncerte objavia aj niekoľkí hostia. Ako predkapela Čendešu vystúpi ďalší banskobystrický projekt Filip Jánošík & hotoví umelci, ktorý svoj štýl označuje ako „cimbalový punk“ alebo „zbojnícky rock´n´roll“.

Tento večer však bude mať aj svoju zahraničnú hviezdu – mladú fínsku speváčku, skladateľku a hráčku na kantele. Charizmatická Maija Kauhanen vydala v roku 2017 úspešný debutový album Raivopyö, ktorý bodoval v rebríčkoch world music a získal ocenenie Emma  Award za najlepší album roka 2017. Jej sólové koncerty pre kantele, spev a perkusie bývajú plné vášne a mystickej atmosféry eposu Kalevala. Tradičná hudba Karélie ostáva jej hlavnou inšpiráciou pričom skladbám dodáva nadčasovosť, vitalitu a miestami až punkovú energiu.

Ak chcete vidieť naživo kapelu Čendeš (po maďarský „tichý“ a po rusínsky „bláznivý“) a jej exkluzívnych hostí, príďte sa pozrieť na ich „kozácky útok“ 5. apríla v Bratislave.  Podujatie vzniklo zo spolupráceKultúrne zariadenia Petržalky, DKZH a AMITY o.z. Z verejných zdrojov podporil Fondu na podporu umenia.

Vladimír Potkan Potančok