SHANTEL MEDZI ZÁPADNOU MÓDOU A VÝCHODNÝMI KROJMI

Shantel - Viva Diaspora (Essay recordings, 2015)

Shantel - Viva Diaspora„Sranda“ musí byť. Bez nej by to tu bolo na figu (borovú?). V oblasti world music je srandy habadej, hlavne „disk-o partizán“ Shantel a jeho Bucovina Club Orkestar vedia žmurknúť na baby priam neodolateľne s ich vtipnými fúziami folklóru a elektronickej hudby. Ako sa totiž často ukazuje na ich koncertoch, baby dokážu srandu pochopiť lepšie ako chalani, čo sa prejavuje aj na ich tanečných kreáciách – náležite vlnivých. Ej, ale sa na to dobre pozerá!

Všetci všade hovoria o Grékoch. Ako keby mali na ich situácii kolektívnu vinu. Eklektický svetoobčan Shantel, porovnávaný s Malcolmom McLarenom pre jeho hudobnú víziu v štýle anarchy and romance, ktorého hlavným pôsobiskom je Frankfurt (mesto s najväčším počtom zahraničných občanov v Nemecku), im teraz ponúka jeho pohľad na ich dnešnú tvár. Videoklip k jeho novej piesni EastWest – Dysi Ki Anatoli zachytáva portréty mladých ľudí z Atén. Dáva ich stratenej generácii vizáž a hlas. Shantel má ku Grécku blízky vzťah, veď jeho dedo bol Grék (matka má zase rumunsko-židovké korene a babička žila v Bukovine). Často v Grécku koncertoval. V Aténach objavil novú mladú generáciu hudobníkov a producentov žijúcich na hranici životného minima. Sú predchnutí duchom indies „urob si sám“. Shantel, spočiatku braný s výsmechom kvôli jeho „rumunsko-karpatskému punku“, neskôr mimoriadne úspešnému, pokračuje naďalej ako výskumník pop kultúr medi európskymi veľkomestami, ktoré odrážajú ducha dnešnej doby.

Teraz vyústil do spolupráce s Grékmi Imam Baildi (New Model Radio ) a gréckou speváčkou Areti Ketime (spievala ako mladé dievča na olympijských hrách v Aténach). Shantel ju nadchol svojim vrúcnym vzťahom ku gréckym tradičným piesňam rembétika, typickým pre mestá Malej Ázie, tvoriacim už viac ako sto rokov most medzi Východom a Západom. Shantel, Keti a 25 gréckych hudobníkov hrajúcich na grécke ľudové hudobné nástroje, vytvárajú teraz byzantsko-orientálny tanečný elektronicko-akustický sound, pripravovaný k ich spoločnému albumu. Je to akoby hudobný vlak medzi Frankfurtom, Aténami, Istanbulom a Bagdadom. Play! Look!

Miroslav Potoček