SHARPE FESTIVAL POKRAČUJE DRUHÝM ROČNÍKOM. POTVRDENÍ SÚ VENTOLIN, FVLCRVM AJ CATASTROFY

Sharpe festivalPo pozitívnych ohlasoch na prvý ročník sa koncept medzinárodného showcase festivalu a hudobnej konferencie pod názvom SHARPE hlási so svojím druhým pokračovaním. Hudobný program návštevníkom prinesie ukážku kvalitnej súčasnej tvorby a mená zo Slovenska i zahraničia. Žánrovú pestrosť potvrdzuje už prvých sedem zverejnených kapiel, medzi ktorými sú domáci FVLCRVM aj Catastrofy a zo susedných krajín excentrický Ventolin či JAAA!.

Súčasťou festivalu bude opäť konferencia, ktorá sprostredkuje vzdelávanie a prepojenie hudobnej komunity v podobe diskusií, prednášok či workshopov. Pre celé podujatie sa výborne  osvedčili priestory bratislavskej Novej Cvernovky, ktorá bude SHARPE hostiť v dátumoch 26. a 27. apríla 2019

Aktuálne je SHARPE ako showcasový festival a konferencia unikátnym podujatím na Slovensku. Poslaním jeho hudobnej časti je predstaviť fanúšikom progresívnu selekciu zo súčasnej domácej a zahraničnej produkcie bez žánrových obmedzení. Samotným interpretom zase poskytuje možnosť prezentovať svoju tvorbu pred lokálnymi i zahraničnými hudobnými profesionálmi, nadviazať zaujímavé kontakty a rozšíriť tak svoje pôsobisko aj za hranice. Konferenčná časť podujatia vytvára platformu pre vzdelávanie a networking hudobnej komunity. Diskusie, prednášky, workshopy a stretnutia za účasti profesionálov a významných osobností z hudobného priemyslu podporujú spolupráce medzi hudobnými scénami a napomáhajú exportu slovenskej hudby za hranice. Prvé informácie z konferenčného programu plánujú organizátori zverejniť v januári.

Nateraz sa SHARPE sústreďuje na festivalovú časť a usiluje sa priniesť do svojho hudobného programu inakosť a žánrovú pestrosť. Tú potvrdzujú už prvé zverejnené mená. O tanečnú elektro-show sa v apríli postará Ventolin, ktorý nedávnym vypredaným koncertom v Novej Cvernovke potvrdil povesť jedného z najvyhľadávanejších elektronických hráčov na česko-slovenskej scéne. Sekundovať mu bude FVLCRVM, domáci producent so svetovým zvukom a pre festival špeciálne pripraveným live set-om. Lokálnu scénu ďalej zastúpi jazz-funk-rap-popová formácia Darkness Positive, ostrý a autentický thrash metal predvedú Catastrofy a éterické skladby s vplyvmi world-music zahrá kapela okolo Sisy Fehér & Vladka Mikláša pod názvom Bardo. Zo zahraničných účinkujúcich sú zatiaľ známe ešte poľské elektronické trio JAAA! a rakúska post-punková zostava Tents.

Za organizáciou SHARPE festivalu aj tentokrát stojí združenie LALA Slovak Music Export, iniciatíva podporujúca rozvoj slovenskej hudobnej scény a jej prenikanie do zahraničia. Združenie v uplynulom roku zorganizovalo 15 vzdelávacích a mentoringových podujatí pre hudobníkov po celom Slovensku, fokus na slovenskú scénu na Waves Vienna či výjazdy a networking slovenských hudobných profesionálov na podujatiach v Ľubľane, Viedni, Budapešti a Hamburgu. Skúsenosti získané pri spomínaných aktivitách pretavuje do organizácie SHARPE festivalu na čo najvyššej úrovni. Úspech prvého ročníka podujatia dokazujú aj tri nominácie v ankete European festival awards 2018 a množstvo pozitívnych ohlasov od lokálnych a zahraničných návštevníkov.

 “Festivalový ‘highlight’ nášho regiónu, super osobný prístup, obrovská pomoc celej domácej scéne, skvelé kapely aj organizácia, nadšenie a dôslednosť organizátorov v každom malom detaile, špecifická atmosféra a kreatívna energia priestorov Novej Cvernovky.” To boli niektoré z mnohých pochvalných reakcií na SHARPE 2018 zo strany zástupcov britského magazínu Louder Than War, luxemburského verejnoprávneho rádia 100.7 či festivalov Colours of Ostrava a Hviezdne noci Bytča. Väčšina zahraničných hudobných profesionálov sa chce na druhý ročník do Bratislavy vrátiť.

Alexander Čerevka (foto: Ondrej Koščík)