SKUPINA ČISTÉ TVARY MÁ PO ŠTYROCH ROKOCH NOVÝ ALBUM

Kapela Čisté Tvary sa opäť pripomína. Štyri roky od vydania tretieho albumu prichádza s novým albumom, ktorý nesie názov „Dom osamelých nočných tvorov“.

Čisté tvary

Novinka vyšla 10. 10. 2019 a producentsky ju zastrešil hudobník Martin „Iso“ Krajčír, bývalý gitarista skupiny The Ills. Skupina Čisté Tvary prešla v posledných rokoch viacerými zmenami. Z kapely odišiel Oskar Rózsa a neskôr i dlhoročný člen Ondrej Gregor. Aktuálnu zostavu tvorí pôvodné jadro – spevák a skladateľ Juraj Péč a bubeník Matej Pliešovský. Zmeny, ktoré nastali, vnímajú súčasní členovia ako zánik starého a zrod niečoho nového. V tomto smere vyjadrujú svoje presvedčenie: „Veríme, že sa nám opäť podarilo inkarnovať do niečoho nového, živého a životaschopného, čo nás na umení baví asi najviac.“

Pôvod väčšiny nových piesní však siaha do minulosti, konkrétne do roku 2014, kedy kapela plánovala vydať svoj tretí album „Zem nás chce čistých“. Podieľali sa na ňom takmer všetci doterajší členovia skupiny, vrátane Oskara Rózsu, Rada Chrzana, či Ondreja Gregora, vrátane aktuálnych členov. Prvotným zámerom bolo vydať dvojalbum. Tento plán sa však z viacerých dôvodov nepodarilo zrealizovať a druhý album, ktorý nebol dokončený, tak musel počkať, kým nadíde jeho čas. Juraj Péč v tejto súvislosti uvádza: „Z piesní sa stali opustené, zabudnuté, stratené “siroty” – osamelé nočné tvory. Skryté pred svetom, niekde na dne šuplíka. Album, ktorý nikdy nemal vyjsť.“

Skladbám, ktoré medzičasom dozrievali, však kapela verila natoľko, že sa minulý rok rozhodla dokončiť ich a nahrať. A tak, v spolupráci s Isom z The Ills a basgitaristom Milošom Bulíkom, členom bratislavského tria Space Cats, nakoniec skladby nadobudli reálnu podobu a album, ktorý nikdy nemal vyjsť, je dnes na svete.

Dom osamelých nočných tvorov pozostáva z deviatich skladieb. Album vychádza v podobe „balíčka“, obsahuje vinyl a CD v limitovanej edícii v náklade 300 kusov. Fanúšikovia si môžu skladby vypočuť aj na Spotify.

Skupina pri príležitosti vydania albumu zároveň zverejnila videoklip k prvému singlu, k titulnej skladbe albumu nazvanej „Hrady z piesku“. Autorkou videoklipu, ktorý zobrazuje rôzne (ne)tradičné situácie odohrávajúce sa v (ne)obvyklých zákutiach Bratislavy, je režisérka a kameramanka Vladimíra Hradecká.

Terezia Šabová + NMR