SKUPINA LANUGO PREDSTAVUJE NOVÝ KLIP Z PROSTREDIA PRAŽSKEJ DISKOTÉKY

Nový videoklip indiepopovej skupiny Lanugo má názov Motýl a aj keď v ňom kapela posúva svoj zvuk do doteraz nepreskúmaných vôd, zostáva verná melancholickej hudbe, ktorá tradične spája väčšinu jej tvorby.


„Jeden z našich fanúšikov sa mi nedávno po koncerte zveril, že si piesne skupiny Lanugo predpisuje ako terapiu, ktorá mu pomáha vstať ráno z postele a prekonať obdobie depresií. Dosť ma prekvapila jeho úprimnosť a odvaha, s ktorou so mnou zdieľa svoje obavy a neistoty v dobe, keď ich väčšina z nás naopak pred svetom úzkostne skrýva. Vďaka nemu som objavil básnickú zbierku Ariel od Sylvie Plath, spisovateľky, ktorá sa nebála nechať nahliadnuť čitateľa hlboko do svojho depresiami ovládaného vnútra a ako jedna z prvých žien tak otvorene písala o fenoméne, ktorý modernú spoločnosť zaplavil ako vlna tsunami. Nová pieseň je inšpirovaná jej textami,“ hovorí producent Viliam Béreš.

Video k novej piesni Lanugo zverilo do rúk režiséra Pavla Raeva, ktorý spolupracuje s českou hip-hopovou elitou. Odohráva sa v euforickom prostredí diskotéky. „Je to miesto farieb, lesku a instantného šťastia a dokonale kontrastuje s tým, čo sa stane, keď sa človek stíši a otočí svoju pozornosť dovnútra, kde často nič nie je také bezstarostné a ružové… možno práve naopak. „Hoří, stejně je mi chladno.“ A práve uhol pohľadu je to, čo nás na klipe baví,“ vysvetľuje Markéta Foukalová, speváčka kapely.

Kapela Lanugo patrí medzi špičku českej indiepopovej scény. Často býva označovaná ako multižánrová formácia balansujúca na rozmedzí svetov akustickej a elektronickej hudby s charakteristickou intímnou atmosférou. Živé vystúpenia pritom ponúkajú strhujúci zážitok, predovšetkým vďaka špičkovej úrovni všetkých hudobníkov na čele so speváčkou Markétou Foukalovou a producentom Viliamom Bérešom. V roku 2009 sa predstavili eponymným debutom a na konci roku 2011 pokrstili na Novej scéne Národního divadla druhý album Lanugo, 2011. Za tento album si kapela vyslúžila nomináciu na ceny Apollo a belgickí Hooverphonic si ich vybrali ako partnera pre svoj pražský koncert. Nasledovalo EP a zatiaľ posledný album Lanugo, 2014 s hitom Sára. Aktuálny singel „Motýl“ je predzvesťou pripravovaného albumu, ktorý vyjde na jeseň tohto roku v spolupráci s labelom Tranzistor.

Naživo Lanugo zahrajú 20. júna 2019 v pražskom klube NoD, na festivale Colours of Ostrava alebo na ďalších akciách počas tohto leta.

David Landštof a NMR (foto: Jan Ďurina)