SLOVENSKÁ KAPELA SOLID MOVE PREDSTAVILA PRVÝ ALBUM S NÁZVOM POHĽADY

Solid Move - PohľadySolid Move je nový hudobný projekt, ktorý vznikol na podnet hudobníka a rapera, ktorého poznáme pod prezývkou MOE (pôvodne AMO). Jeho rokmi overený rap dopĺňa živá kapela, ktorú tvoria etablovaní muzikanti s bohatými skúsenosťami. Solid Move vo svojej hudbe prezentujú viac improvizácie a spolupráce s publikom čo napokon nie je žiadna novinka, nakoľko Moe mal vždy rád „freestyle“. Ich prvý album sa volá Pohľady. Pri tejto príležitosti sme urobili s ich „frontmanom“ nasledujúci rozhovor.

Vyšiel ti prvý album so skupinou Solid Move. Je to tvoj autorský projekt?
Ide o môj sólový projekt s kapelou. V kapele som textár, executive producer a spoluproducent a tak sa nejak starám o chod kapely. Producentom hudby je Maxo Mikloš a na hudbe sa podieľa podľa potreby celá kapela.

Čo vznikalo skôr texty alebo hudba a na čo kladieš väčší dôraz?
Pre mňa je ideálne ak je hudba skoro na úplne hotová, kvôli celkovej atmosfére skladby, aby spolu s textom tvorila celok. Keďže sme celú štruktúru produkcie stavali od základov, tak nám chvíľku trvalo, kým sa to utriaslo a kým sme našli ten spôsob. Takže niektoré skladby vznikli v skúšobni ako dielo kapely, iné sme dali dokopy spolu s Maxom Miklošom. Niektoré produkoval celkom sám Maxo a kapela prispela interpretáciou nástrojov.

Cítiš sa viac textárom, raperom, freestylerom, alebo hudobníkom?
Raperom asi som, keďže do tohto žánru zapadám, aj keď som ním asi nikdy nebol v takom zmysle, ako to chápe väčšina publika. Je to pre mňa iba spôsob vyjadrenia sa do hudby, nikdy som nebol „chlapec z ulice“ viac, ako ktorékoľvek iné dieťa z 90. rokoch. Textár som určite, písal som aj pár textov pre spevákov. Freestyler som tiež, je to vec, ktorá mi v rámci žánru dáva slobodu vyjadriť sa a spojiť sa náladou s publikom, kedy to nie je iba o tom, že interpretujem skladby a publikum počúva, ale zapájam aj publikum a vťahujem ich do diania. A hudobník… to jediné asi nie som.

Solid Move 2018V minulosti hudbu AMO čiastočne ovplyvnilo aj reggae. Na albume Pohľady počuť skôr jazzové hudobné prvky. Je to trend, ktorému sa chceš naďalej venovať? Kam by si hudobne tento album zaradil?
Dávnejšie ma veľmi bavilo spojenie reggae a hip-hopu. Priniesol to Viktor Hazard z Anglicka, kde je silná jamajská scéna a takéto spojenia vtedy dosť fungovali. Neskôr sme boli asi jediná výraznejšia kapela, ktorá tento žáner hrala pre širšie publikum a stali sme sa na určitý čas nositeľmi tohto žánru, aj keď náš cieľ nebolo reggae, ale práve tá fúzia s hip hopom. No bolo to ťažké a je to ťažké si držať svoje miesto, keď okolie potrebuje jasnú definíciu toho čo si. Pre fúzie u nás miesto nie je. Preto sme zrazu boli reggae kapela, aj keď naše vystúpenia a nahrávky boli vždy viac o hip-hope a aj o iných vplyvoch. Ja som rád hovorieval, že naša tvorba dokáže sklamať všetky očakávania, no u slobodnejších pováh vzbudiť skutočné očarenie a záujem.
Vôbec moja hudobná cesta je miestom, kde dávam úplný priebeh tomu, čo sa deje okolo mňa. Hudobníkom som dával vždy priestor na kreativitu a tak ma to nieslo na rôzne strany. Reggae sa u mňa postupne vyčerpalo, no dalo mi ten podnet pre živú kapelu. Potom prišli vplyvy jazzu a soulu, ktoré sú podľa mňa širšie a pestrejšie. V zásade ma to vrátilo späť smerom k hip-hopu. A zaradiť tento album, ako aj moju tvorbu nemám kam, je to živelná vec a voľné smerovanie popri ľuďoch, ktorí okolo mňa prinášajú svoje vplyvy. Nikdy som a nesnažil zostať v nejakom žánri alebo vplyve, skôr som sa snažil robiť hudbu, naozaj. A keď som postupne zisťoval, že to čo robíme je vlastne jedna skladba dokola, začal som hľadať viac.

Ak by si mal porovnať kapelu Solid Move s Amo, v čom vidíš hlavný rozdiel?
V produkcii. V profesionalite. Je tam podľa mňa rozdiel triedy. Myslím hlavne v zložení kapely, celkového nastavenia a vnímania profesionálneho prístupu. Určite ale najviac je to o tej hudobnej produkcii. Konečne mám pri sebe producenta, ktorý dokáže vytvoriť veci a zároveň ho kapela berie a pomáha mu. To je základ. A ešte je to aj o tom, čo dávam do textov. V AMO to bolo vždy o tom, ako to pochopí Opak a či k mojej predstave má čo povedať. Bolo to veľa o kompromisoch. Teraz to je tak, ako to chcem ja.

Solid Move Live 2017Myslíš si, že skladby Solid Movie oslovia hip-hopovú komunitu? Akému publiku sú určené?
Netuším. Nepísal som to pre komunitu. Žiadnu. Ak by som to bral ako biznis, takto sa to nerobí a po tých rokoch to dobre viem. No mám svoj biznis a hudba ním nie je. Hudbu mám na realizáciu seba a svojich postojov. Tým pádom to samozrejme nikdy nebude hit, ale to mi je fuk. Rád ľudí prekvapujem a už som si zvykol na to, že sa stanú fanúšikmi až po tom, čo to uvidia naživo.

Kto tvorí kapelu Solid Move a kto sa na vzniku albumu Pohľady podieľal?
Ako som spomínal, na kapelu som veľmi hrdý. Hral som už asi s 12 ľuďmi a je to dosť problém dať do kopy stabilný team, ľudí ktorí sú na podobnej kvalitatívnej úrovni, podobne naladení a s podobnou motiváciou. Už som spomínal Maxa Mikloša – klávesáka a producenta, ktorý taktiež pracuje v štúdiu Little Beat, produkoval nahrávky pre Celeste Buckingham na albume Bare a hrával ako klávesák vo formácii Fermata legendárneho Fera Grigláka a mnohých ďalších. Ďalším členom je Michal Šelep – basák, neskutočne talentovaný a príjemný človek, hráva taktiež so Zuzkou Mikulcovou, s Andrejom Šebanom, hráva v kapele Petra Lipu a ďalších. Posledným členom je Ľuboš „Ežo“ Amrózai – bubeník, autor mocných beatov, hráva tiež so Zuzkou Mikulcovou, taktiež hral s Jankou Kirschner, Henry Tóthom, La3no Cubano a ďalšími. Takže ako vidíš, ocitol som sa v prvotriednej spoločnosti a ich odhodlanie hrať so mnou pod značkou Solid Move je pre mňa jednou z najväčších hudobných poklôn. Ešte nesmiem zabudnúť na Mariana Jaslovského, ktorý stál pri zrode Solid Move, no už nie je súčasťou zostavy. On bol prvým podnetom pre mňa ísť ďalej, zoznámil ma s Maxom a taktiež má podiel na skladbách na albume. Ako hostia sa predstavili Strapo, DJ Spinhandz, Idea (IF), Boy Wonder, Tono Suchota, Dano Kapitán a na gitare Andrej Hruška.

Aké sú vaše najbližšie plány a kde vás bude možné vidieť na živo?
Momentálne si dávam oddych, nakoľko som si toho naložil dosť veľa, chystáme krst albumu, termín dáme vedieť čoskoro, taktiež finalizujeme klip ku skladbe N.U.D.A. spolu s chalanmi z Toxpro / Audio + Visual Production, ktorý pustíme von ešte v januári.  Všetky informácie môžu fanúšikovia nájsť na našom facebookovom profile: https://www.facebook.com/SolidMove

Róbert Gregor (foto: Solid Move)