SLOVENSKÁ SKUPINA ĽAHKÁ MÚZA ZAHRÁ NA FESTIVALE VO VIEDNI

Ľahká MúzaNa Slovensku nemáme veľa skupín, ktoré sú pozývané do zahraničia. Ľahká Múza takou je. A ako to zvyčajne paradoxne býva, práve také skupiny väčšina našich médií nepreferuje, práve naopak, preferujú najviac také o ktoré vo svete nezakopne naozaj ani pes.

Ľahká Múza zahrá na medzinárodnom festivale alternatívnej a elektronickej hudby Schattenwelt vo Viedni už tento víkend.

Ľahká Múza je slovenská gitarovo/elektronická skupina, ktorá vznikla v roku 1984 a do dnes (t.j. 34 rokov) nepretržite pôsobí na  dark/alternatívnej hudobnej scéne. V diskografii má 8 albumovDVD Performance, zachytávajúce prierez koncertnou tvorbou od roku 1993 až do roku 2016, a množstvo klubových i festivalových koncertných vystúpení doma a v zahraničí. Napriek tomu, že kapela stále používa slovenské texty, dokazuje pravidelným koncertovaním v zahraničí, že to nemusí byť pre skupiny obmedzujúce. Zahraničná scéna, na ktorej Ľahká Múza pôsobí, to víta ako spestrenie prevažujúcej anglicko-nemeckej jazykovej produkcie. Aj jej hudba obsahuje odkazy na etnické prvky, ktoré čerpá z ľudovej hudby a pretvára do modernej gitarovo-elektronickej fúzie.

Ľahká Múza počas svojej existencie zahrala na viacerých významných medzinárodných festivaloch, napríklad na najväčšom európskom festivale dark wave a gothic music – nemeckom Wave Gotik Treffen, 5 x na poľskom Castle Party, na unikátnych litovských Menuo Juodaragis a Kunigunda Lunaria, anglickom Beyond The Viel, pražskom festivale Alternativa a 4x na pražskom festivale Prague Industry. Na Slovensku to boli festivaly ako Slovenské Alternatívne Leto, Pohoda a Hradby Samoty.

Tak, ako hráva na zavedených festivaloch, sleduje aj nové festivaly v okolitých krajinách. K zaujímavým projektom patrí dvojdňový festival Schattenwelt, ktorý sa koná tretí rok v hale Multiversum v susednom Rakúsku, vo Viedni. Festival organizuje rakúska agentúra Lunatic Eclipse, ktorá sa snaží oživiť rakúsku scénu organizovaním klubových a festivalových akcií zameraných na modernú elektronicko-gotickú hudbu. Ľahká Múza zahrá svoj set v sobotu 10.11.2018, pričom festival začína už piatok 9.11.2018. Na festivale sa predstaví  20 skupín z rôznych krajín Európy na dvoch pódiách. Ľahká Múza zahrá  spolu s kapelami z Nemecka, Rakúska, Grécka, Talianska, Fínska a Poľska. Na festival zavíta domáce a nemecké publikum, ale svoju účasť potvrdzujú aj priaznivci zo Slovenska a Čiech.

NMR (foto: Matúš Zajac)