SLOVENSKÁ SKUPINA SAD JOHNNY KING VYDÁVA ALBUM NA HORU A DOLU

Sad Johnz King 2018Slovenská indiepopová kapela Sad Johny King vydala vo februári po niekoľkých rokoch príprav svoj prvý album. Uzatvára ním svoje pôsobenie na scéne.

Začiatkom roka 2015 debutovali Sad Johny King na slovenskej scéne singlom Priestor, presne o tri roky neskôr do sveta vypúšťajú už aj plnohodnotný album.  Novinka s názvom Na horu a dolu, ktorá obsahuje deväť autorských skladieb, vznikala približne štyri roky. Pôvodne hudobná štvorica pretransformovaná na dvojčlenný projekt ju pripravovala v dvoch rôznych štúdiách – LVGNC pod taktovkou Mareka Rakovického a Lososound za pomoci Erika „Lososa“ Horáka.

„Spolupráca s nimi bola veľmi podnetná a prínosná. Myslím, že obaja producenti naše skladby posunuli na úplne inú úroveň a dodali im zaujímavý rukopis. Snažili sme sa však aktívne zapájať do toho, ako budú vo výsledku znieť, aby sme boli všetci spokojní, keďže hudba je istým spôsobom osobná záležitosť,“ zhodnotila speváčka a autorka projektu Mia Žureková.

Názov albumu Na horu a dolu má evokovať snahu zoskupenia priniesť nový vietor na scénu a vyšľapať na pomyselný vrchol, z ktorého sa však museli vybrať zase naspäť „dolu“.

„Hudba je niečo, čo nás ako pôvodnú štvoricu spojilo, postupne sa však naše cesty rozišli pre rôzne iné povinnosti či záujmy. Rozhodne som však nechcela, aby naša tvorba zostala ležať niekde v šuflíkoch, pretože sme do nej investovali veľa energie a bolo by mi ľúto, keby sa nedostala k ľuďom. Aj preto sa album volá tak, ako sa volá a považujem ho za bodku, ktorú sme dopriali sami sebe aj našim fanúšikom,“ zhodnotila Mia.

Debutový album Sad Johny King obsahuje deväť piesní vrátane už skôr zverejnených singlov Priestor a Cestou a tiež jednu skrytú živú nahrávku. Novinkou je aj singel Napojení.

 

 

„Písala a skladala som ich ako osobné spovede. Hovoria o tom, čo sa udialo mne, ale aj o tom, čo sa deje v spoločnosti. Jedna z piesní je napríklad reakciou na rozmáhajúci sa extrémizmus, iné sú o priateľstvách či nespravodlivosti v živote. No so slovami sa hrám tak, aby sa každý dokázal s piesňami stotožniť aj z vlastného uhla pohľadu,“ opísala Mia, ktorá stojí za všetkými textami na albume a na väčšine skladieb sa podieľala aj hudobne. Album okrem nej autorsky zastrešili aj Lukáš Molnár a Roman Tokár.

Mia Žureková (foto: Sad Johny King)