SĽUBNÝ HUDOBNÝ PROJEKT S NÁZVOM SRSŤ A JEHO PLÁNY

SrsťV našom vysielaní ste v posledných dňoch mohli zachytiť pieseň od projektu Srsť, ktorý tvoria  Stanka Apfelová, Tomáš Hríbik a Erik Horák. Ich zatiaľ jedinú skladbu Malá Krajina naspievala Katarína Máliková a Katarzia. O vzniku a plánoch tvorcov tohto projektu sme sa rozprávali s Erikom „Lososom“ Horákom.

Kedy a prečo vznikol nápad založiť skupinu Srsť?

Je to už pár rokov. Na festivale Lidožúr som videl hrať kapelu Says a ich bubeník Tomáš Hríbik mi celý čas vyrážal dych. Spýtal som sa ho, či by so mnou nechcel hrať. Tomáš prikývol. Vznikol projekt v zložení Stanka Apfelová (basa), Tomáš Hríbik (bicie), Erik Horák (gitara). Stretávali sme sa v štúdiu a len tak si hrali a nahrávali nápady. Začali sme spolupracovať s jednou skvelou speváčkou, ale žiaľ sa nám nepodarilo dokončiť žiadnu pieseň, slečna mala dosť komplikovanú povahu. Tak sme skúsili osloviť ďalších spevákov a speváčky. Ale nikto akosi nebol schopný samostatne pracovať a nikam to neviedlo. Tak sme postupne prestali hrať. Tomáš sa medzičasom stal bubeníkom Katky Málikovej aj Jany Kirschner. Keď Slnko records oslovilo svojich umelcov, aby prispeli na ich výročnú kompiláciu Pozdrav Slnku, povedal som si, že toto je ten potrebný impulz. Stretol som sa s Katarziou a oslovil ju, či by nám nezaspievala jednu skladbu. Katarzia odpovedala kladne. Napísala text, priniesla aj Katku Málikovú, ktorá naspievala „backing vocals“, vymyslela vokálne linky a nahrala klavír. A tak vznikla Malá krajina. Medzičasom sa Katka Máliková ponúkla, že bude s nami spievať, prvotné nadšenie ju ale po čase prešlo, pretože by to pre ňu bolo z časových dôvodov nereálne.

Prečo Srsť ?

Názov Srsť vznikol takto: Samuel Hošek dal na instagram fotku s labradorom Rolanda Kánika, a pridal tam záplavu hashtagov. Medzi nimi bol aj #srsť. Prišlo mi to ako skvelý názov kapely. Samozrejme tento názov ľudí prudko polarizuje, jedni sú uplne nadšení a väčšina si asi ťuká na čelo. Keď som oznámil, že Malú krajinu vydáme pod názvom Srsť, Katarzia sa k nej radšej nepriznáva a Máliková sa takmer nervovo zrútila. 🙂

Ako sa nahrávala Malá krajina?

Malá krajina vznikla z dema, ktoré sme hrávali ešte na úplne prvých skúškach. Je to veľmi jednoduchá skladba, v ktorej je v podstate len jedna gitara, basa a bicie. Napriek tomu mi niekoľko oslovených speváčok povedalo, že si tam nevedia predstaviť spev. Som rád, že sa to Katarzii a Málikovej podarilo s takým prehľadom. Song sme nahrali naraz v jednej miestnosti, Katka Máliková dohrala len v niektorých pasážach živé pianino. Nahrávanie spevov trvalo pomerne dlho, lebo tieto sa sčasti riešili priamo počas nahrávania. Okrem toho je tam veľké množstvo „backing“ vokálov. O mix nahrávky som sa postaral sám.

Je to len štúdiový projekt, alebo budete mať záujem aj koncertovať?

Mám záujem mať regulérny projekt, vydať album, koncertovať. Máme nahraté pomerne veľké množstvo nápadov, ktoré vznikli spoločnou improvizáciou, takže je z čoho čerpať. Koncertovať sa samozrejme dá až keď bude viac piesní.

Do prvej skladby Malá krajina ste si prepožičali hlas speváčok Kataríny Málikovej a Katarzie. Budete v tomto trende pokračovať?

Nemáme zatiaľ stálu speváčku, preto zatiaľ plánujem oslovovať spevákov na hosťovanie a postupne nahrávať ďalšie skladby. Cieľ ale je dopracovať sa k ustálenej zostave.

Budú vaše skladby spievané v slovenčine, alebo chcete vo svojich piesňach použiť texty aj v iných jazykoch?

To je jeden z problémov, prečo je také ťažké nájsť speváčku. Vyžadujem slovenské texty dobrej kvality a samostatnosť, teda schopnosť robiť spevové linky. Frontman má byť osobnosťou, ktorá hovorí sama za seba. Speváčok je veľa, po slovensky ich vie spievať ale veľmi málo. Pre mňa je angličtina neprijateľná, nemám ambíciu dobývať svet a angličtina vytvára na koncertoch medzi kapelou a publikom bariéru. Na nahrávkach zasa väčšinou angličtina posúva tvorbu do zóny anonymná medzinárodná tvorba (samozrejme česť výnimkám). V prípade, ak má spevák ešte navyše zlú výslovnosť, je to úplna sabotáž.

Róbert Gregor