SMOLA A HRUŠKY PREDSTAVILI SINGEL NA CESTE ZA INOU AJ S VIDEOKLIPOM

Smola a hrušky za inouSlovenská kapela Smola a Hrušky zverejnila singel Na ceste za inou. Letnú novinku zložil a otextoval frontman kapely Spoko Kramár. „Skladba je úplne nová, napísal som ju na jar v Kanade, kde sme pokračovali v nakrúcaní motivačno-športového filmu 0:52, ktorý je neskutočne skutočným príbehom a aj so soundtrackom by mal uzrieť svetlo sveta budúci rok. Vtedy mi na ceste nádhernou krajinou napadla melódia a text. Skrátka dostal som od Boha signál, zastavil na odpočívadle auto, vybral gitaru z kufra a začal som tvoriť pesničku, ktorú som večer na hoteli nahral do počítača a dokončil text. Po návrate v domácom štúdiu prišli na rad ostatné nástroje, klavír, bicie, gitary, Matúš (Miženko,pozn. SITA) nahral trúbky a na záver sme dospievali vokály a zmixovali a zmastrovali v Recording studio 11.11. Skrátka jedna z tých skladieb, ktorá sa rodí rýchlo,“ uviedol Kramár.

Na ceste za inou v sebe nesie odkaz na pocity, ktoré nie sú pozitívne, keď ich človek prežíva, ale s odstupom času to vidí v inej perspektíve. Napríklad počas chvíľ, keď chce alebo sa musí rozhodnúť, či bude pokračovať vo vzťahu alebo ho ukončí. K rozchodu okrem nepríjemných momentov patrí aj delenie spoločných vecí, pri ktorom sa stane, že si bývalí partneri nechajú niečo aj na pamiatku. V prípade skladby je symbolom spomienok a spoločných chvíľ mikina, ktorá zároveň predstavuje odhodlanie ísť ďalej na ceste za šťastím a inou láskou.

Cesta a cestovanie rezonovali aj pri nakrúcaní klipu, ktorý formácia k singlu ponúkla. Video vzniklo počas cesty kapely do Izraela, kde sa zúčastnila na festivale Tel Aviv Ska Invasion. „Mal som ísť do Tel Avivu sám, kde by som odspieval niekoľko coverov a aj skladieb od Smola a Hrušky za doprovodu populárnej izraelskej skupiny Los Caparos. Okrem mňa bolo pozvaných viacero umelcov, ktorí spievajú v štýle ska svetové hity aj svoje skladby. Nakoniec sme spolu s našim manažérom presadili myšlienku, aby na festival okrem mňa cestovala aj celá kapela, aby sme si spravili letnú dovolenku v apríli a odohrali našu koncertnú show. Došlo mi, že máme novú skladbu Na ceste za inou, ktorú celá kapela ihneď označila ako letnú a tak práve z cesty do Izraela sme mohli natočiť videoklip v tejto zaujímavej krajine,“ priblížil Spoko Kramár, čo viedlo k nakrúcaniu klipu.

Smola a hruškyPodľa Kramára však cesta za videoklipom, za ktorým stojí kameraman a filmár Majo Puzder z Lexis Production, nebola bez komplikácií. „Na začiatku cesty zaspal šofér a tak sme ledva stihli check-in na letisku. Keď sme už boli natešení v lietadle, zrazu pilot zahlásil, že lietadlo má problémy a tak sme na košickom letisku museli vystúpiť a päť hodín čakať na iné lietadlo. Po príchode do Tel Avivu nás čakala podľa miestnych najväčšia búrka za ostatných 50 rokov a pochopil sme to až vtedy, keď padal ľadovec a človek, ktorý nás ubytoval sa nás pýtal, že čo to je, že to v živote nevidel. Taxíky na päť hodín odstavili svoje autá a tak sme ani nemohli dôjsť pre naše auto do požičovne. V skratke prvý deň sme toho moc nevideli. Druhý deň sme šli do Jeruzalema a tam sme zažili ešte väčšiu búrku, ktorú sme prečkali v jednom obchode. Našťastie ďalšie dni sa počasie umúdrilo a stihli sme z našich potuliek krajinou natočiť klip a odohrať koncert v klube Abraham hostel v Tel Avive s fantastickou atmosférou a podporou nielen izraelských, ale aj česko-slovenských fanúšikov, ktorí tam žijú. Zaujímavé je že prvý raz počas našej kariéry sme natáčali videoklip pri mori a aby to nebolo málo, tak dokonca pri dvoch moriach – Stredozemnom a Mŕtvom mori a konečne môžeme ukázať našim fanúšikom naše vymakané polonahé telá,“ dodal muzikant.

Smola a Hrušky okrem nabitej letnej sezóny momentálne pripravuje výberovku svojich najväčších hitov, na ktorej bude aj spomínaná skladba Na ceste za inou aj dva nové videosingle. Tie muzikanti predstavia fanúšikom do konca roka aj s novou koncertnou šou na vianočnej koncertnej šnúre Patríme k sebe tour 2018. V rámci nej vystúpia v Trenčíne, Žiline, Námestove, Púchove, Košiciach, Poprade, Bratislave a Spišskej Novej Vsi.

Kapela Smola a Hrušky vznikla roku 1997. Šesťčlenná formácia má na konte albumy ako Jeseň 2003 (2003), Na chate (2005), Kameň Papier Nožnice (2008), Lajfka (2010), Palec hore (2012) alebo Čiernobiely (2017). Okrem toho vydala DVD 13 životov / Live in Topfest (2010), Best On 1997 – 2015 (2015) a CD a DVD Unplugged Live in Spišské Divadlo (2016). Medzi najznámejšie skladby skupiny patria Honey Honey, Fajčiť treba, Lovesong, Tangá, Analog Digital, Na čom záleží, Pridaj si ma, Matura, Hit či Svokra.

Termíny koncertov Patríme k sebe tour 2018: 
22. novembra – Trenčín
23. novembra – Žilina
30. novembra – Námestovo
1. decembra – Púchov
7. decembra – Košice
8. decembra – Poprad
14. decembra – Bratislava
15. decembra – Spišská Nová Ves

Zdroj článku: Sita (foto: archív)