SPEVÁČKA Z LONGITALU A SLAVO SOLOVIC NAHRALI MRAZIVÝ ALBUM ANALEMMA PRE DLHÉ ZIMNÉ VEČERY

AnalemnaMinimalistický klavír, sláčiky, dychy, zvonkohra, elektronika a mrazivá filmová atmosféra. Skladateľ Slavo Solovic a speváčka zo skupiny Longital Jana “Shina” Lokšenincová nahrali pohlcujúci album Analemma, ktorého hudba aj texty sa mimoriadne hodia do zimných, skracujúcich sa dní. Nahrávka vychádza 27.11. vo vydavateľstve Slnko Records.

Na značke Slnko Records túto jeseň vyšli veľmi pozitívne prijaté albumy od Mariána Slávku, Tolstoys, Bad Karma Boy a Jany Kirschner. Analemma však silnej zostave rozhodne nezaostáva. Naopak, predstavuje mohutný finiš vydavateľstva na záver roka.

O hudobnú zložku albumu sa postaral rešpektovaný huslista, skladateľ a producent Slavo Solovic, známy napríklad z orchestrálnych aranžmánov pre Korben Dallas alebo Sendreiovcov, ale aj ako tvorca filmovej a divadelnej hudby, opier a ďalších hudobných útvarov. K spolupráci si pozval Shinu – speváčku, skladateľku a basgitaristku zo skupiny Longital.

„Po mnohých skúsenostiach s komponovaním hudby v rôznych zostavách, či už duo, trio, s elektronikou, naživo, alebo v štúdiách, ma lákalo vytvoriť dielo, ktorého hudobný základ je dopredu skomponovaný niekym iným. Slavo Solovic mi ponúkol krásny, pomalý, severský materiál, ktorý ma mimoriadne oslovil a vtiahol ma do jeho hudobnej krajiny, ktorú som sa pokúsila zabývať. Zaplniť ju hlasom a obsahom, ktorý tá Analemna 2hudba už v sebe nesie, ale túto polohu ešte v sebe nemá,“ hovorí Shina.

Analemma nadväzuje na dávnu synergiu dvoch hudobníkov na albume Šinadisk (2001) a nedávnu na nahrávke Longital Suita (2016). Žánrovo sa hudba Analemmy viac približuje k Longital Suite, ale znie scénickejšie, filmovejšie a v deviatich skladbách na vás čaká viacero dychberúcich a zimomriavkových momentov. Ako v piesni Dych zatajujem, ktorá by sa pokojne mohla ocitnúť aj na niektorom z projektov Trenta Reznora z Nine Inch Nails.

„Analemma je prírodný úkaz, ktorý spája nekonečný vesmír s jedným miestom, z ktorého sa maličký človek pozerá na oblohu. V priebehu roka vytvorí poloha slnka na oblohe ležiacu osmičku, ktorá môže symbolizovať kolobeh udalostí nášho života v snahe posúvať sa niekam ďalej, aj napriek vesmíru, ktorý to má možno v pláne práve naopak,” vysvetľuje Slavo Solovic. 

„Tak je to aj v hudbe. Túžba zložiť hudbu, v ktorej tvorca naplní svoju predstavu je vlastne podnetom, kvôli ktorému hudbu začne tvoriť. Krok za krokom napreduje a približuje sa k svojej predstave, teda vlastne na začiatok. To je pre mňa album Analemma. Shina doplnila texty, ktoré sú pre mňa odpoveďou na otázku piesne A to je všetko? Áno, to je všetko. Priblížiť sa čo najbližšie k predstave o živote alebo o hudbe a zistiť, že si vlastne na začiatku a môžeš začať odznova.”

Tvorivú fázu projektu a vydanie albumu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Hudobný fond.

Alexander Čerevka (foto: Michal Heriban)