STING BUDE PRVOU HVIEZDOU PRAGUE METRONOME FESTIVALU

Spevák Sting prvýkrát vystúpi v Česku na festivalovom pódiu. Bude prvým headlinerom Prague Metronome Festivalu, ktorý sa uskutoční od 23. do 24. júna 2017 na pražskom Výstavišti. Spevák Sting nemá tento rok v pláne koncert na Slovensku, preto organizátori Metronome festivalu očakávajú záujem aj zo strany jeho slovenských fanúšikov.

Predpredaj vstupeniek sa v piatok 9. decembra spustí prednostne pre členov oficiálneho fanklubu Stinga a pre priamo oslovených divákov minulého ročníka Metronome festivalu. V pondelok 12. decembra organizátori ohlásia predaj vstupeniek pre verejnosť, ktorý bude až do konca januára za zvýhodnenú cenu. „Prvej tisícke ľudí, ktorí si kúpia vstupenku v predvianočnom čase navyše ponúkame darček – CD čerstvého albumu od Stinga 57th & 9th. Pre klientov Českej spořitelny, jedného z hlavných partnerov podujatia, máme zľavu 15% na nákup vstupeniek od 12. decembra. Sledujte náš web www.metronomefestival.cz pre ďalšie informácie,“ hovorí producent festivalu Martin Voňka. 

Britský umelec do Prahy príde s aktuálnym a skvele prijatým albumom 57th & 9th (A&M/Interscope Records). „Sme naozaj šťastní, že sa nám podarilo získať Stinga pre Prague Metronome festival 2017 a že sa môžeme o túto radosť podeliť so všetkými fanúšikmi. Bude to zároveň Stingova česká festivalová premiéra a sme nadšení, že to bude práve na Metronome“ hovorí vedúca dramaturgie Barbora Šubrtová. Na turné 57th & 9th bude Stinga sprevádzať trojčlenná kapela, vrátane dlhoročného gitaristu Dominica Millera. Toho na pódiu doplní bubeník Josh Freese a Rufus Miller na gitaru.  

Stingov dvanásty sólový album 57th & 9th, ktorý je jeho prvou rockpopovou nahrávkou poslednej dekády, vyšiel 11. novembra na značke A&M/Interscope Records. Desať piesní predstavuje širokú škálu Stingových hudobných a autorských štýlov, od divokej motorkársko-rebelskej „Petrol Head” k majestátnej „50,000” a drsnému gitarovému prvému singlu „I Can’t Stop Thinking About You.” Nahrávku, ktorú produkoval Martin Kierszenbaum, nahral Sting so svojimi dlhoročnými spolupracovníkmi Dominicom Millerom (kytara) a Vinnie Colaiutom (bicie). V štúdiu potom svojím dielom prispeli bubeník Josh Freese (Nine Inch Nails, Guns n’ Roses), gitarista Lyle Workman a Tex-Mex kapela zo San Antonia The Last Bandoleros.

Vlani debutujúci Prague Metronome Festival, ktorý predstavil napríklad Iggyho Popa či Foals, ukázal a reakcie divákov to potvrdili, že k Prahe veľký open-air festival patrí. Metronome festival sa predstavil ako akcia, ktorá prináša unikátne hudobné zážitky spolu s diváckym komfortom a kvalitnými službami. Novinári vyzdvihovali kvalitnú českú i zahraničnú dramaturgiu, miesto aj zázemie. V tom bude pokračovať aj druhý ročník. Našou výhodou je, že ponúkame návštevníkom mestský festival so službami a pohodlím, ktoré idú ruka v ruke s ponukou služieb, servisom a zážitkami, ktoré poskytuje iba hlavné mesto Praha. Na druhej strane náš areál, umiestnený čiastočne v zeleni a v zábavnom parku, navodzuje správnu festivalovú atmosféru,“ hovorí producent festivalu David Gaydečka.

To, že má hlavné mesto nový festival európskych rozmerov s medzinárodným presahom, kvituje aj pražská primátorka Adriana Krnáčová, ktorá nad akciou prevzala záštitu. „Praha si zaslúži veľký hudobný festival a ja som nesmierne rada, že tu máme Metronome, ktorý má ambíciu konkurovať tým najlepším európskym hudobným akciám, ako je napríklad maďarský Sziget. Počítame, že festival osloví nielen fanúšikov z celej Českek republiky, ale do metropole priláka aj nových turistov, ktorí sa budú vracať,“ myslí si primátorka Krnáčová.

Prague Metronome Festival je nový medzinárodný festival, ktorý sa koná v centre Prahy a ponúka najzaujímavejšie medzinárodné hviezdy v kombinácii s tým najlepším z českej hudobnej scény. Po minuloročnom prvom vydaní média vyzdvihovali, že akcia je dobre vymyslená, ideálne situovaná a dramaturgicky zaujímavá. Usporiadatelia, ktorí priviezli Iggyho Popa, Foals, The Kooks, Ivana Krála či Jiřího Suchého, podľa recenzentov ponúkli koncerty, ktoré zanechali dojem.

Záštitu nad Prague Metronome Festivalom prevzala pražská primátorka Adriana Krnáčová a starosta mestskej časti Praha 7 Jan Čižinský. Partnerom je Česká spořitelna.

O STINGOVI: skladateľ, pesničkár, herec, spisovateľ a aktivista Sting se narodil v anglickom Newcastli. Neskôr sa presťahoval do Londýna a v roku 1977 založil so Stewartom Copelandom a Andym Summersom kapelu The Police. Tá vydala päť štúdiových albumov, získala šesť cien Grammy, dve ceny Brit a v roku 2003 bola zaradená do Rockenrollovej siene slávy.

Ako jeden zo svetovo najvýraznejších sólových umelcov získal Sting ďalších 10 cien Grammy, dve ceny Brit, Zlatý glóbus, Emmy, tri nominácie na Oscara, nomináciu na cenu Tony Award, Billboard Magazine Century Award a cenu Osobnosť roka MusiCares 2004. Je tiež členom Siene slávy skladateľov a v decembri 2014 získal Kennedy Center Honors, ktorá je jednou z najprestížnejších kultúrnych cien v Spojených štátoch. Počas svojej úspešnej kariéry predal, či už ako člen The Police, alebo sólovo, takmer 100 miliónov nosičov.

Stingova podpora organizácií ako Rainforest Fund, Amnesty International a Live Aid dáva jeho umeniu univerzálny presah. Spoločne s manželkou Trudie Stylerovou založil Sting v roku 1989 Rainforest Fund na ochranu svetových dažďových pralesov a pôvodných obyvateľov, ktorí tam žijú. Spoločne zorganizovali 17 benefičných koncertov s cieľom získať finančné prostriedky a zvýšiť povedomie o ohrozených prírodných zdrojoch našej planéty. Najbližší koncert sa bude konať 14. decembra v Carnegie Hall. Od svojho vzniku sa Rainforest Fund rozrástol na sieť vzájomne prepojených organizácií, ktoré pôsobia vo viac ako 20 krajinách na troch kontinentoch.

Roman Helcl (foto: Eric Ryan Anderson)