SWAN BRIDE VYDÁVAJÚ PIATY ALBUM S NÁZVOM TIMELINES. JE O SNOCH, NOSTALGII A PLYNUTÍ ČASU.

Timelines, tak sa volá nový album slovenskej alternatívnej formácie Swan Bride, ktorý vychádza práve dnes v digitálnej podobe. „Sú na ňom dve nosné témy. Prvou je čas, jeho plynutie a s tým spojená (nutná) dávka nostalgie, druhou sú sny a ich konfrontácia s realitou,“ hovorí o nahrávke basgitarista Fuxo.

Swan Bride sa síce rozdelili – časť skupiny žije v Bratislave a časť zostala v Žiline, no hrať a tvoriť spolu ich stále baví. „Bolo zábavné sledovať, ako každý člen kapely pri nahrávaní tancuje do rytmu,“ smeje sa gitarista a klávesák Matej Kačaljak. „Myslím si, že tá atmosféra je aj z albumu cítiť.“ Aj podľa ďalšieho gitaristu Martina Gálika je album živý a pestrý: „Je rôznorodý a farebný, nie je žánrovo vyhranený, nedominuje tam konkrétny štýl alebo nálada, plynie od veselosti k temnote a späť.“

Na albume pracovali takmer rok, napokon vybrali deväť pesničiek. „Záverečná Morning Drive je zložená z dvoch skladieb, preto v trackliste chýba číslo osem. Prišlo nám zaujímavé na to poukázať práve takýmto spôsobom,“ hovorí bubeník

Mišo Michálek o čerstvom albume, ktorý zatiaľ ponúkajú fanúšikom ako digitálny download. Fyzické nosiče – CD a aj vinyl – by chceli dať do obehu na jeseň. „Určite to však nebude nejaký obrovský náklad. Malo by ísť o limitovanú edíciu, premýšľame aj nad nejakým prekvapením,“ dopĺňa Mišo.

Swan Bride na seba upozornili už v roku 2007 prvou, fanúšikmi aj kritikmi vrelo prijatou nahrávkou Monsters in your Drawers, nasledovali albumy 2 (2010), eponymný Swan Bride (2012) a Swan Songs (2015). Našťastie, posledne menovaná nahrávka nebola labuťou piesňou pätorky zo Žiliny, aj keď chod skupiny ovplyvnili svadby a najmä deti, chuť hrať a nahrávať ich neopustila. „Naopak, má to aj pozitíva – uvedomujeme si, že čas je vzácny, a tak ním na skúškach neplytváme. Hranie nás baví a hudobne si rozumieme, užijeme si kopec srandy,“ dopĺňa Martin.

Na jeseň sa Swan Bride chystajú na slovenské turné, no všetky skladby z nového albumu zahrajú po prvý raz naživo už v posledný májový utorok v relácii Pohoda_FM na Rádiu_FM. Tvrdia, že je to pre nich výzva a po dôkladnej príprave už majú skladby dobre vryté pod kožu. „Cvičili sme presne toľko, aby sme si piesne mohli užiť spolu s publikom, ale nemáme tendenciu nič leštiť do dokonalosti. Ľudia môžu očakávať Swan Bride v tej najlepšej forme, s dobrou dávkou sebavedomia a so zbierkou nových piesní, ktoré nás veľmi baví hrať,“ tešia sa na koncert s novým programom Swan Bride.

Skupine Swan Bride sme položili ešte niekoľko otázok:

1. Nahrávky na Vašom novom albume vyznievajú popovejšie ako v minulosti. Bol to zámer, alebo čo ovplyvnilo tento vývoj?

Martin Gálik : Nezamýšľali sme sa nad tým. Hráme tak ako nás to baví a čo odzrkadľuje náš momentálny stav.
Fuxo : To ako to pôsobí na iných nevieme ovplyvniť. Možno to však súvisí jednou z tém albumu – čas plynie, hrany sa obrusujú.

2. Ako často sa ako kapela stretávate na skúškach? Prebiehala na skúškach diskusia o výslednej podobe nových nahrávok?

Martin Gálik : Fungujeme na báze vzťahu na diaľku, keďže časť kapely žije v Žiline a časť v Bratislave, čo znamená, že si nemôžeme len tak po práci skočiť do skúšobňe zahrať. Na druhej strane to má aj pozitíva – uvedomujeme si, že čas je vzácny a tak na skúškach neplytváme časom a tým pádom sú veľmi produktívne, vznikajú nápady, zárodky nových piesní. Hranie nás baví a hudobne si rozumieme, užijeme si kopec srandy.  Diskusia samozrejme prebieha.

3. Ako vznikali jednotlivé piesne nového albumu a kto je ich hlavným autorom?

Martin Gálik : U nás je to tak, že nové nápady vznikajú priebežne, na každej skúške vznikne nápad, ktorý sa ďalej rozvíja. Keď je nápadov dosť, máme album.  
Fuxo : Album vznikal bezmála rok, ale väčšina textov vnikala pomerne impulzívne. Náladu udáva vždy hudba, text prichádza následne. Do niektorých skladieb sadli aj Maťove básne, iné si vypýtali svoj príbeh.

4. Pôsobíte už dnes ako vyzretá skupina, ktorej hudba nie je určená zďaleka len pre domáceho poslucháča. Máte plány na ňu upozorniť aj v zahraničí?

Mišo Michálek : Vďaka, dobre sa to počúva 🙂 My sme sa zahraničiu nikdy nebránili, čo dokazuje aj množstvo koncertov ktoré sme už mimo Slovenska stihli odohrať. Ak by opätovne prišla ponuka zo zahraničia, či už na klubové koncerty, alebo festivaly, budeme sa tým samozrejme vážnejšie zaoberať.

5. Myslíte si, že Vaše texty majú šancu osloviť aj anglicky hovoriaceho poslucháča? Ako veľmi sú texty Vašich piesní podstatné?

Miso Michálek :
Vieme, že sa naše pesničky páčia aj zahraničným poslucháčom a pevne dúfame, že si nájdu cestu aj k nášmu novému albumu 🙂

6. Aké sú Vaše najbližšie plány po vydaní albumu?
Mišo Michálek : Najbližšie nás čaká koncert v relácii Pohoda_FM live v Radiu_FM, kde prvý krát predstavíme naživo všetky pesničky z nášho nového albumu.

TS + Róbert Gregor (foto: Swan Bride )