THE GRAND BUFFET & HAFNER ŠOKUJÚ NOVÝM VIDEOM

The Grand Buffet, projekt Petra Lipu mladšieho a Tomáš Hafner predstavili videoklip k piesni „Bože, božee“.

Duo v ňom paroduje diskusnú politickú reláciu. Pozor, o politiku v novinke nejde! Hudobníci prostredníctvom skladby a klipu vyjadrujú pretlak informácií a dezinformácií, ktorými je verejnosť stále zásobovaná. Spolupráca dvoch svojských umelcov, Petra Lipu ml. a Tomáša Hafnera, sa začala už pred rokom.

Peter Lipa ml. priblížil zrod spolupráce:

„Na jar minulého roka som Tomina zavolal ako hosťa na koncerty do môjho projektu The Grand Buffet. Spolu sme zahrali viacero koncertov a postupne sa začali vynárať nové nápady, ktoré sme v štúdiu nahrali, popri tom sa rozprávali o živote a pohrávali sme sa s rôznymi nápadmi a v decembri bola pieseň na svete“.

Hudobnú podobu skladby má na svedomí práve on. Pieseň zložil, naspieval a postaral sa i o jej mix a produkciu. Text skladby napísal parťák, Tomáš Hafner.

„Tomino je obrovský recesista a mne sa to veľmi páči. V pesničke je jeho textársky a môj hudobný prístup prirodzený a to som presne hľadal…“, dodáva Peter Lipa ml.

Skladba „Bože, božee“ je umeleckou odpoveďou na dnešnú situáciu, v ktorej žijeme a v ktorej nikto presne nevie, čo je pravda.

„Táto pesnička nie je absolútne politicky zameraná. Je to zamyslenie sa nad ľuďmi, ktorí šíria hoaxy. Od politiky sa dištancujeme. Mrzí nás, ak si niekto myslí, že práve táto pesnička je politicky angažovaná. Žiaľ doplatili sme na to aj odmietnutím jej rotácie v jedinom slovenskom rádiu, kde by naša hudba naozaj žánrovo pasovala. Akékoľvek reakcie nepochopenia berieme tak, že je to humor s nadhľadom, buď to človeka pobaví alebo ideme ďalej,“ vysvetľuje Tomáš Hafner, ako to s významom skladby naozaj je.

Najnovší singel ešte na jar doplnila zaujímavá titulná ilustrácia obalu singla. Pre chalanov ho na mieru nakreslil Erik Šille. Kvôli korona kríze museli hudobníci s klipom počkať. Pieseň sa v týchto dňoch konečne dočkala i vizuálnej podoby.

Pri príležitosti zverejnenia novej piesne sme požiadali Tomáša Hafnera o rozhovor.

Tvoj hudobný partner Beyuz spolupracoval nedávno s Opakom na dvoch piesňach a ty si najnovšie nahrával s Petrom Lipom mladším. Prečo nastala táto zmena?

„S Bejcim sme stále super kamaráti a veľa času trávime spolu, no nejakým spôsobom sa nám skrížili cesty aj s Peťom, ktorý ma pozval hosťovať do jeho projektu The Grand Buffet. Dali sme spolu pár koncertov s mojimi trackmi produkovanými Bejčim, no a v Peťovom prevedení to super klapalo. Bola len otázka času, kedy si sadneme do jeho štúdia a vymyslíme skladbu. Teším sa aj na ďalšie spoločné veci, ktoré prídu určite čoskoro, no tentokrát by som do toho chcel zapojiť aj Bejciho. Myslím si , že mi traja vyflusneme dosť dobré veci.“

Čo ťa inšpirovalo k textu novej piesne?

„K novému tracku, ktorý vznikol ešte v na jeseň minulého roku ma inšpirovalo kvantum dezinformácií, ktoré každodenne nemám šancu míňať na sociálnych sieťach. Bohužiaľ je to tým, že dosť veľa ľudí, ktorí tieto veci šírili, boli medzi mojimi priateľmi, takže to na mňa vyskakovalo. Už som si to časom chvála pánu troška upratal.“

Dotýkajú sa ťa hoaxy?

 „V podstate sa ma nijako výsostne nedotykajú, často sa na nich aj dobre zabavím.“

Nebojíte sa, že Vás Markíza zažaluje za použitie ich loga v klipe?

„Nebojíme, keby dačo, Zomri nám urobia zbierku na právnikov a spor vyhráme (smiech). U nich sme btw. aj klip premiérovali.“

Kde ťa budeme môcť vidieť najbližšie koncertovať?

„V lete nás čaká Uprising vo formácii Haf, Lipa ml., Beyuz, Kongen, fest na Liptove, Soundgarden festival, Kulturák fest v Sliači , VTR festival a samozrejme Grape festival. Veľmi sa teším a dúfam, že si tam dáme spolu pivo!“

Michal Turza a Róbert Gregor (foto: press The Grand Buffet a Tomáš Hafner)