TIKEN JAH FAKOLY, ŽENISTA REGGAE POSTAVIL MOST MEDZI JAMAJKOU A AFRIKOU

Tiken Jah Fakoly - Racines (Barclay / Universal , 2015)

tiken jah fakoly - racines

Reggae sa zrodilo na Jamajke, no vráti sa k svojmu zdroju v Afrike – predpovedal Bob Marley. Teraz sa tohto Marleyho výroku doslova chytil Tiken Jah Fakoly (Festival Pohoda 2015). Skĺbil reggae s africkou hudbou. Zobral si na mušku piesne Boba Marleyho, Buju Bantona, Petra Tosha, Burning Spear a pridal do nich tóny tradičných afrických hudobných nástrojov – harfy kora, malej, podlhovastej lutny ngoni, huslí soukou, dreveného xylofónu balafon, hovoriacich bubnov tama. Odvoláva sa na myšlienky jamajského priekopníka panafrikanizmu, proroka Marcusa Garveyho, no aj otca, boha a mesiáša rastafariánov, zosobňujúceho druhý príchod Ježiša Krista, bývalého cisára Etiópie, Haile Selassieho. (Vládol v rokoch 1930 – 1974). Tieto osobnosti boli spolu s Bobom pre reggae cementom, Tiken Jah Fakoly je jeho murárom.

Pochádza z Pobrežia Slonoviny, bývalej francúzskej kolónie v západnej Afrike. Je teda zároveň súčasťou francúzskej hudobnej scény. Dnes je všeobecne pokladaný za najvýraznejšieho afrického hudobníka reggae. Otvorene bojuje za lepšie životné podmienky Afričanov, za mier, demokraciu, za podporovanie vzdelávania. Kritizuje globalizmus, zasadzuje sa za zrušenie dlhov afrických krajín. Zvádza škriepky so skorumpovanými africkými prezidentmi, žil v exile, pokúšali sa ho zavraždiť. Ani vo Francúzsku nemá celkom pokoj, pretože kritizoval francúzsku politiku voči africkým krajinám.

Jeho nový album Racines (Korene) bol nahrávaný v Kingstone s rôznymi hosťami – Sly & Robbie, U-Roy, Max Romeo, Ken Boothe, Jah9. Je poctou histórii reggae. A nie obyčajnou. Je to album world reggae. Jediné, čo je mu možné vytknúť, je fakt, že neobsahuje vlastné skladby Fakolyho. No je poslucháčsky atraktívny. Fakoly postavil rýchlo ako ženista most spájajúci Afriku s Jamajkou, most hudobný. Navyše, nechýba mu nič, čo má mať dobré reggae.

Miroslav Potoček