TOLSTOYS PREDSTAVUJÚ NOVÚ SKLADBU TRI MESTÁ

Pendlovať medzi tromi mestami a ani do jedného nepatriť, taká je jedna z tém novej piesne „Tri mestá“ od bratislavskej kapely Tolstoys, za ktorým stojí v Prahe usadená 22-ročná speváčka a producentka Ela Tolstova.

Tolstoys v novej skladbe koketujú s indie-rockovejšou atmosférou, súčasne ale demonštrujú aj vybočenie z komfortnej zóny ostrejším a dynamickejším zvukom niektorých nástrojov, a tiež drsnejšou polohou Elinho hlasu. Pesnička Tri mestá je vstupom na neprebádané územie aj v oblasti osobného života autorky.

„Presťahovala som sa do Prahy a zároveň som krátko po tom odišla z dlhoročného vzťahu. Obe zmeny vo mne vyvolali množstvo otázok a pocity rozpoltenia. Namiesto istoty rodného mesta a zabehnutého života som zrazu mala výčitky a nevyriešené účty,” hovorí Ela Tolstova, ktorá v skladbe popisuje aj lokalitu svojho pražského pôsobenia (Vinohrady, Žižkov) a miesta, ktoré rada navštevuje. „Dej skladby sa vo mne odohral už vlastne veľmi dávno. Pandémia však všetko spomalila a dlho nám neumožnila sa stretnúť a natočiť klip. Tri mestá medzitým konečne vychádzajú a ja som sa medzitým v Prahe zabývala a cítim sa tu svoja. Obraz striedania troch miest vo mne však naďalej ostáva, pretože som neustále na cestách medzi Prahou, Bratislavou a Berlínom, kde pripravujeme nový album,“ upresňuje Tolstova.

Videoklip k tejto skladbe, venovanej predovšetkým českému hlavnému mestu, zrealizovala režisérka Štefánia Lovásová.

Režisérka Štefánia Lovásová a kameraman Krisztián Ollári sa vo videoklipe k piesničke snažili zvýrazniť jej dynamiku rýchlymi strihmi, pohyblivými zábermi aj obrazom pretekárskej motorky. Silným momentom je aj spoločná tanečná choreografia, v ktorej vedľa Ely účinkujú ďalší členovia kapely. Postava motorkára v čiernom je zosobnením Eliných výčitiek a neistoty, od ktorých sa nakoniec dokáže odpútať.

Na skladbe Tri mestá, podobne ako v prípade májového singlu Tempo, spolupracovali Tolstoys s producentom Drewom Dealom z kapely People Club, ktorých agentúra ATC Live zastupuje napríklad Metronomy či Nicka Cavea. O mastering sa postaral postaral berlínský producent Zino Mikorey, ktorý spolupracoval s Thomom Yorkom, Ólaurom Arnaldsom či Parcels.

Tolstoys sa tento piatok 11. septembra predstavia na pražskom festival United Islands. Na Slovensku odohrajú koncertnú premiéru novej skladby 18.9. na Žilinskom literárnom festivale a ďalej vystúpia na Olomouckom majálese 29. septembra. V nasledujúcich mesiacoch sa budú venovať hlavne dokončovaniu nového albumu, ktorý plánujú vydať v roku 2021 na značke Slnko Records.

Alexander Čerevka a NMR