UHLADENÍ THE VIEW POTICHU VYDÁVAJÚ PIATY ALBUM

The View - RopewalkThe View – Ropewalk (Cooking Vinyl 2015)

Vyzerá to tak, že po letnej uhorkovej sezóne nás teraz čaká príval nových a povšimnutiahodných albumov. Škótski pesničkári The View sa potichu vracajú na hudobnú scénu s piatym radovým albumom Ropewalk.

Je to zvláštne, že jeho oficiálne vydanie nesprevádzali žiadne „promo informácie“ v spriaznených médiách, ani single hrané v rádiách ešte pred vydaním albumu samotného. Magazín NME, ako jedno z tých spriaznených médií, si všíma zaujímavú paralelu medzi kapelou The View, vedenou charizmatickým frontmanom Kyleom Falconerom a ich veľkým hudobným idolom – britskými The Libertines. Oficiálny termín vydania nového albumu The View, sa totiž musel odsunúť na neskôr z dôvodu čisto prozaického: „Kyleovej odvykačky“. A čo je na tom zaujímavé? Skutočnosť, že sa oňho starali tí istí lekári ako o jeho vzor, Peta Dohertyho (The Libertines). Liečil sa v tom istom zdravotníckom zariadení v Thajsku. Nechceme byť bulvárni, no „prípad“ The View je naozaj jednoduchý a bulvárny: ako búrliví mladíci, ktorých rock’n’rollový životný štýl zachytával napríklad aj dokumentárny film On Tour With The View, televíznej stanice MTV2, vysielaný ešte v čase jej najväčšej slávy, stvárali neraz na koncertoch (i po nich) všelijaké psie kúsky. Dostali napríklad zákaz vstupu do miestneho klubu v ich domovskom Škótsku preto, že ich spevák Kyle neodolal pokušeniu preháňať sa v jeho priestoroch na skútri. Aj radovánky s ich fanúšikmi a predovšetkým fanúšičkami, boli neoddeliteľnou súčasťou ich turné. Napokon ich fanúšikovia začali prezývať Liberteens a kričali na nich „The View. The View Are On Fire!“.

The View

Z ich pomerne bohatej hudobnej diskografie je cenený hlavne prvý album. Bol nabitý rock’n’rollovými pesničkami s folkovým základom, punkovou energiou a mladíckou roztopašnosťou, obsahoval skvelé piesne ako Superstar Tradesman, Wasted Little Djs, Same Jeans, Wasteland, The Don, či Face for the Radio. Všetko sa to dobre počúvalo aj vďaka trochu neuhladenému Kyleovmu spevu so škótskym prízvukom.

Potom The View skúšali nové skladby a s novými spolupracovníkmi sa posúvali ďalej, a nahrali ešte ďalšie tri albumy.

Ten aktuálny, s názvom Ropewalk (produkoval ho Albert Hammond Jr., známy z kapely The Strokes i z jeho sólovej hudobnej tvorby), ich zachytáva v pomerne pokojnej a uhladenej podobe, snáď len predposledná pesnička Penny pripomenie časy, keď svojou hudbou vzdávali hold pouličným pesničkárom. Úvodná Under The Rag znie ako vyzretá „gitarovka“ a nezaprie vplyvy jej producenta – naozaj nemá ďaleko k spomínaným The Strokes. Bližie k „songwriterským“ koreňom kapely sa približuje tretia skladba Living. Za zmienku stojí aj pesnička šitá priamo na telo frontmana, nazvaná Psychotic, v ktorej Kyle prichádza na to, že drogy sú zlé. Je to nenápadný album, ktorý má šancu zaujať, ak mu dáte viacero šancí. Večer na New Model Radiu bude patriť novým, ale aj starším skladbám The View, medzi ktorými je nielen očividný niekoľkoročný rozdiel, ale aj počuteľná zvuková zmena.

Matej Lauko (foto: press skupiny)