VILLAGERS: ROMANTIZMUS VERZUS REALIZMUS

Oceňovaný dublinský spevák, skladateľ, inštrumentalista a dramatik Conor O’Brien oživuje svoj projekt Villagers intímnou inventúrou nazvanou „That Golden Time“.


V minulosti boli Villagers považovaní za skupinu, no v súčasnosti je to viac hudobný projekt jej lídra, všestranného hudobníka Conora O’Briena. Ten ostáva od svojich začiatkov verný sile skladby a jej melódii, pričom postupom času dosiahol status takmer veterána.

Témy jednotlivých piesní boli v minulosti najmä o existenčných obavách a nádejach v dnešnom zúfalom, technologicky orientovanom veku.

Po albumoch „Becoming A Jackal“ (2010), „Awayland“ (2013), „Darling Arithmetic“ (2015), „The Art Of Pretending to Swim“ (2018) a Fever Swim (2021) novinka evokuje návrat k piesňam s pokojnou atmosférou. Z nových nahrávok je cítiť oduševnenosť, inteligenciu a dôraz kladený na zvukové detaily – analógové i digitálne.

„Ako môžeš mať túžobné predstavy o sebe a svete okolo teba, keď si konfrontovaný s drsnou, chladnou realitou?“

„Pre mňa má zlatý čas taký zvnútornený hlas, že som takmer zistil, že je nemožné pustiť k nemu niekoho iného. Je to pravdepodobne najzraniteľnejší album, aký som urobil. Všetko som hral a nahrával vo svojom byte a nakoniec som pozval niekoľko hostí,“ doplnil O´Brien.

Medzi hosťujúcimi hudobníkmi sa na novom albume objavili Dónal Lunny z Planxty a The Bothy Band na buzuki, americký skladateľ a multiinštrumentalista Peter Broderick na husliach a skupina hráčov, ktorých O’Brien prvýkrát videl hrať na pocte jednej zo svojich veľkých lások, talianskemu skladateľovi menom Ennio Morricone. Na obale albumu je okrem motýla možné vidieť obrázok dnes už nepoužívanej írskej dvadsať pence.


Poetické texty

Album „That Golden Time“ nie je o nič menej intenzívny ako jeho predchodca. Nové skladby odhaľujú O’Brienov charakteristický talent pre melódie a jeho dar pre živé a zároveň jemné aranžmány. Texty charakterizuje pohlcujúca poézia a počuť v nich autorove nádeje, obavy i sny.

„Chcel som, aby sa teplo nahrávky odrážalo v jej názve. Titulná pieseň sa dotýka nesustále sa objavujúcej témy romantizmu verzus realizmu“, povedal Conor O’Brien.

Vybrané skladby vám budeme v tomto týždni servírovať v rubrike „Album týždňa“ v našom online vysielaní na platforme Mixcloud.

Róbert Gregor (foto: press Villagers)