Viva Musica! festival pozýva na záverečné koncerty jeho 13. ročníka

Measha BrueggergosmanTento rok si organizátori pre ich fanúšikov pripravili až dva jedinečné koncerty. Už tento piatok, 25. augusta, v novej budove Slovenského národného divadla vystúpi veľká spevácka osobnosť, kanadská operná speváčka Measha Brueggergosman. Tá v rámci jedného večera spojí zdanlivo nespojiteľné: v sprievode symfonického orchestra uvedie Wesendock Lieder Richarda Wagnera, ktoré v druhej polovici koncertu doplnia slávne černošské spirituály. V sobotu sa môžu priaznivci tešiť na oslavu klasickej hudby v Sade Janka Kráľa. Koncert s názvom Viva Klasika! prepojí všetky festivalové projekty do jedného výpravného koncertu. Špeciálne pre tento večer je zložený orchester z tých najlepších hudobníkov z Viva Musica! festivalu a projektov Hudba v sade (všade), Viva Musica! festival Grand Prix a Viva Ulica!. Hudobníci všetkých vekových kategórií a z celého Slovenska spojení vo festivalovom orchestri odohrajú 26. augusta koncert pod nočnou letnou oblohou.

Spievala pre kráľovnú Alžbetu II., na veľkých svetových pódiách, aj pri otváraní olympijských hier vo Vancouvri. Na Viva Musica! festivale vystúpi najznámejšia kanadská sopranistka Measha Brueggergosman.

Na svojom konte má viacero prestížnych ocenení, medzi inými aj cenu Grammy, nahráva exkluzívne pre Deutsche Grammophon a za sebou má spolupráce s takými menami ako Daniel Barenboim, Gustavo Dudamel, Sir Simon Rattle, Los Angeles Philharmonic či New York Philharmonic! Spievala pre najväčšie svetové osobnosti ako kráľovnú Alžbetu II, Kofiho Annana, Nelsona Mandelu aj Joni Mitchell. V roku 2011 účinkovala aj ako porotkyňa v známej speváckej súťaži Canada‘s Got Talent.

Kanadská sopranistka Measha Brueggergosman patrí k svetovej opernej špičke, avšak okrem opery sa špecializuje aj na oblasť piesňového repertoáru. Vo svojej rodnej Kanade je považovaná za ambasádorku klasickej hudby, ktorá narúša stereotypy opernej divy vo všetkých smeroch. Jej prvá nahrávka pre Deutsche Grammophone Surprise s piesňami W. Bolcoma, A. Schoenberga a E. Satieho je považovaná za jeden z najvýraznejších debutov. Ďalšia nahrávka, Night and Dreams, získala hneď niekoľko významných ocenení a za nahrávku Wagnerových Wesendonck Lieder v sprievode The Cleveland Orchestra pod taktovkou Franza Welsera-Mösta bola nominovaná na cenu Grammy. Ako sólistka spolupracovala aj na nahrávke diela Williama Bolcoma Songs of Innocence and Experience, ktorá v roku 2005 získala hneď tri ocenenia Grammy, o. i. aj v kategórii „Najlepší klasický album“.

V rámci koncertu na festivale Viva Musica! uvedie Wagnerove Wesendonck Lieder v sprievode Symfonického orchestra Viva Musica! pod taktovkou nemeckého dirigenta Moritza Gnanna, ktoré v druhej polovici koncertu doplní výber zo spirituálov v úprave pre symfonický orchester z jej najnovšieho albumu Songs of Freedom. Autorom aranžmánov je slovenský aranžér Adrián Harvan. Koncert sa uskutoční 25. augusta 2017 v novej budove Slovenského národného divadla v Bratislave.

Na koncerte Viva Klasika!, vystúpi aj víťaz projektu Viva Ulica! – Dávid Bílek.

Dávid BílekViva Musica! festival sa tento rok rozrástol o veľký projekt Viva Ulica!, ktorý vznikol v spolupráci s dlhoročným generálnym partnerom festivalu, Slovenskou sporiteľňou s cieľom zmeniť vnímanie pouličnej hudby na Slovensku. Desiatka finalistov celé leto spríjemňovala atmosféru v uliciach hlavného mesta svojimi pouličnými koncertmi a inak to nebolo ani v prípade absolútneho víťaza projektu. Stal sa ním veľký talent, fenomenálny gitarista Dávid Bílek, ktorého spomedzi všetkých pozoruhodných hudobníkov a hudobných zoskupení vybral riaditeľ Viva Musica! festivalu, Matej Drlička. Dávid Bílek sa predvedie ako sólista na koncerte Viva Klasika. Odohrá nádhernú skladbu španielskeho autora Joaquína Rodriga – Concierto de Aranjuez (2. časť – Adagio) v sprievode veľkého symfonického orchestra pod taktovkou Braňa Kostku.

Koncert pod názvom Viva Klasika! bude veľkolepým uzavretím trinásteho ročníka festivalu. Na pódiu v Sade Janka Kráľa sa okrem finalistkov Viva Ulica! stretnú aj účinkujúci v rámci obľúbených koncertných sérií Viva Musica! festival Grand Prix a Hudba v sade (všade). Spolu vytvoria jedinečný symfonický orchester, ktorý uvedie výber z najkrajších diel klasickej hudby. Ako sólisti sa okrem Dávida Bíleka predstavia aj dvaja laureáti ocenenia Viva Musica! festival Grand Prix – mezzosopranistka Andrea Pietrová, v ktorej podaní zaznie Bizetova ária Habanera z opery Carmen a klavirista Miloš Biháry, ktorý uvedie sólový part v Čajkovského Koncerte pre klavír a orchester č. 1 b mol (1. časť). Dramaturgia koncertu bola vybratá aj s ohľadom na výnimočné prírodné prostredie, v ktorom sa bude koncert odohrávať. Okrem iného odznie aj predohra Hebridy nemeckého skladateľa Felixa Mendelssohna-Bartholdyho či Pastorálna symfónia z pera Ludwiga van Beethovena.

Vstup na koncert je bezplatný.

Barbora Drahovská (foto Measha Brueggergosman: Paul Elledge)