VYCHÁDZA VINYLOVÁ REEDÍCIA MODRÉHO VRCHU, KULTOVÉHO ALBUMU DEŽA URSINIHO A IVANA ŠTRPKU

Dežo Ursíny - Modrý vrchPo úspešnom uvedení remastrovanej reedície platne Provisorium (1972) prichádza občianske združenie Provisorium v spolupráci s Deadred, Starcastic a Vinyl Lab s ďalším titulom. Modrý Vrch vyšiel v OPUS-e v roku 1981 a právom sa považuje za míľnik v Ursinyho tvorbe. Album vychádza v remastrovanej reedícii na ťažkom vinyle v limitovanom náklade 1000 ks.

Pôvodná nahrávka bola najprv zdigitalizovaná a následne remastrovaná v renomovanom nemeckom štúdiu Pauler Acoustic. Úpravy pôvodného obalu sa podobne ako pri reedícii Provisoria zhostil Samuel Pernecký, syn Jozefa Perneckého, autora obalov všetkých Ursinyho platní. Tak ako pri pôvodnej verzii, album sa bude otvárať ako kniha. Vnútri nájdete texty Ivana Štrpku.

Reedícia Ursinyho Modrého vrchu je zároveň pripomienkou jeho nedožitých 70. narodenín.

„Budiž blahoslaveny šťastné chvíle, kdy na sebe umění a lidé narazí ve správný čas. Modrý vrch se mi zadřel do mentální šmodrchanice spolu s Mišíkem, Mertou, Třešňákem, Modrým efektem a CK Vocalem. Original hudba, originál výraz a zpívaná slova, která má cenu pozorně poslouchat. To jsem tehdy potřeboval a tady jsem to dostal. Proto umím dodnes Modrý vrch zpaměti – nejen slova, ale i hudební takty a frázování. A občas si ho rád a pozorně pustím, stejně jako v patnácti. Zatímco jsem poslouchal Modrý vrch, hrdina mi zemřel. Vždycky, při každém Ursinyho výročí posledních dvaceti let, mě překvapí, že už je mrtvý. Protože jak se konvenčně říká, že je tady někdo stále s námi, tak Ursiny tedy se mnou ano.“ (Tomáš Weiss)

Súbežne s reedíciami Ursinyho vinylov vzniká web stránka www.dezoursiny.rocks, kde postupne pribúdajú zaujímavosti, fotky a videá súvisiace s Dežovou tvorbou. V sekcii SHOP na týchto stránkach je možné objednať si LP Modrý Vrch, Provisorium i niekoľko publikácií, napríklad nový spevník so štyridsiatimi deviatimi skladbami alebo Ursinyho literárny a súkromný zápisník. Album Modrý vrch si budete môcť kúpiť aj vo všetkých dobrých obchodoch s hudbou.

Vydanie titulu z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia (www.fpu.sk).

Dežo UrsínyBio:

Dežo Ursiny bol slovenský bigbítový a artrockový hudobník, skladateľ, gitarista a spevák. Venoval sa dokumentárnej filmovej tvorbe ako režisér, dramaturg, scenárista, bol autorom námetov a filmovej hudby. Jeho hudobná kariéra je úzko spätá s básnikom a jeho dvorným textárom Ivanom Štrpkom, s ktorým spolupracoval na jedenástich štúdiových albumoch. Bol zakladateľom hudobných skupín The Beatmen, The Soulmen, Provisorium a Burčiak. Je autorom hudby muzikálu Neberte nám princeznú, k jeho najznámejším filmovým dokumentom patria O rakovine a nádeji, Obrázky z výletu za plot blázinca a Času je málo a voda stúpa.

Marek Čuleň (foto: Tomás Písecký)