VYHLÁSILI NOMINÁCIE NA BRIT AWARDS 2017

Udeľovanie cien sa bude konať 22. februára v Londýne, pričom najviac šancí na úspech majú Skepta a Little Mix, ktorí získali po tri nominácie

Organizátori BRIT Awards ohlásili v sobotu nominácie v jednotlivých kategóriách, pričom vôbec po prvý raz tak spravili v živom televíznom prenose. Najviac trofejí môžu získať rapper Skepta a dievčenská skupina Little Mix, ktorí majú po tri nominácie.
Skepta majú šancu na triumf v kategóriách Britský interpret, Britský prelomový interpret a Britský album za nahrávku Konnichiwa (2016). Little Mix sa zas uchádzajú o ceny pre najlepšiu britskú skupinu, najlepší britský singel (Shout Out To My Ex ) a najlepší britský videoklip (Hair feat. Sean Paul). V kategórii Britský interpret sú nominovaní okrem Skeptu aj Craig David, Kano, Michael Kiwanuka a zosnulý David Bowie, v ženskej kategórii sa o prvenstvo uchádzajú Anohni, Ellie Goulding, Emeli Sandé, Lianne La Havas a Nao. Súpermi Little Mix medzi skupinami sú The 1975, Bastille, Biffy Clyro a Radiohead. Päticu nominovaných v kategórii Britský prelomový interpret dopĺňajú Anne-Marie, Blossoms, Skepta a Rag’n’Bone Man, ktorého už skôr vyhlásili za víťaza v kategórii Critics‘ Choice. Tridsaťjedenročný spevák si ocenenie prevzal počas vyhlasovania nominácií. Robbie Williams zas už vopred získal BRITs Icon Award.

Cenu za najlepší britský album môžu okrem Skeptu získať aj The 1975 (I Like It When You Sleep, For You Are So Beautiful Yet So Unaware Of It), David Bowie (Blackstar), Kano (Made In The Manor) a Michael Kiwanuka (Love & Hate). V kategórii Britský singel získali nomináciu aj Alan Walker (Faded), Calum Scott (Dancing On My Own), Calvin Harris feat. Rihanna (This Is What You Came For), Clean Bandit feat. Sean Paul & Anne-Marie (Rockabye), Coldplay (Hymn For The Weekend), James Arthur (Say You Won’t Let Go), Jonas Blue feat. Dakota (Fast Car), Tinie Tempah feat. Zara Larsson (Girls Like) a Zayn (Pillowtalk). Calvin Harris feat. Rihanna, Clean Bandit feat. Sean Paul & Anne-Marie, Coldplay, James Arthur, Jonas Blue feat. Dakota, Tinie Tempah feat. Zara Larsson a Zayn sú pritom s rovnakými skladbami nominovaní aj medzi videoklipmi. Desiatku kandidátov dopĺňajú Adele so Send My Love (To Your New Lover) a One Direction s History. Nominácie na najlepšieho britského producenta zatiaľ neoznámili.

Z pätice nominovaných v kategórii Medzinárodný interpret sú až traja Kanaďania – Drake, The Weeknd a zosnulý Leonard Cohen. Zvyšnými dvoma sú Američania – spevák Bruno Mars a projekt hudobníka Justina Vernona s názvom Bon Iver. Drake má pritom šancu na úspech aj medzi skupinami, kde získal nomináciu spoločne s rapperom Futureom. Okrem nich nominovali aj formácie A Tribe Called Quest, Kings of Leon, Nick Cave and the Bad Seeds a Twenty One Pilots. Spomedzi interpretiek môžu triumfovať Beyoncé a jej sestra Solange, ďalej Christine and the Queens, Rihanna a Sia.

Slávnostné udeľovanie cien BRIT Awards sa bude konať 22. februára v londýnskej O2 Aréne. Moderovať by ho mal kanadský spevák Michael Bublé, no keďže jeho trojročnému synovi Noahovi diagnostikovali v novembri rakovinu pečene, zatiaľ nie je isté, či sa bude môcť tejto úlohy zhostiť. Na ceremoniáli vystúpia Little Mix, Emeli Sandé a The 1975, pričom mená ďalších vystupujúcich oznámia organizátori neskôr.

Prehľad nominácií na BRIT Awards 2017:

Britský interpret:
Craig David
David Bowie
Kano
Michael Kiwanuka
Skepta

Britská interpretka:
Anohni
Ellie Goulding
Emeli Sandé
Lianne La Havas
Nao

Britská skupina:
The 1975
Bastille
Biffy Clyro
Little Mix
Radiohead

Britský prelomový interpret:
Anne-Marie
Blossoms
Rag’n’Bone Man
Skepta
Stormzy

Britský singel:
Alan Walker – Faded
Calum Scott – Dancing On My Own
Calvin Harris featuring Rihanna – This Is What You Came For
Clean Bandit featuring Sean Paul & Anne-Marie – Rockabye
Coldplay – Hymn For The Weekend
James Arthur – Say You Won’t Let Go
Jonas Blue featuring Dakota – Fast Car
Little Mix – Shout Out To My Ex
Tinie Tempah featuring Zara Larsson – Girls Like
Zayn – Pillowtalk

Britský album:
The 1975 – I Like It When You Sleep, For You Are So Beautiful Yet So Unaware Of It
David Bowie – Blackstar
Kano – Made In The Manor
Michael Kiwanuka – Love & Hate
Skepta – Konnichiwa

Britský videoklip:
Adele – Send My Love (To Your New Lover)
Calvin Harris featuring Rihanna – This Is What You Came For
Clean Bandit featuring Sean Paul & Anne-Marie – Rockabye
Coldplay – Hymn For The Weekend
James Arthur – Say You Won’t Let Go
Jonas Blue featuring Dakota – Fast Car
Little Mix featuring Sean Paul – Hair
One Direction – History
Tinie Tempah featuring Zara Larsson – Girls Like
Zayn – Pillowtalk

Medzinárodný interpret:
Bon Iver
Bruno Mars
Drake
Leonard Cohen
The Weeknd

Medzinárodná interpretka:
Beyoncé
Christine and the Queens
Rihanna
Sia
Solange

Medzinárodná skupina:
A Tribe Called Quest
Drake & Future
Kings of Leon
Nick Cave and the Bad Seeds
Twenty One Pilots

Zdroj článku: Sita