ZUZANA MIKULCOVÁ PREDSTAVUJE NOVÝ ALBUM „DIEVČA“

Zuzana Mikulcová 2018Slovenská speváčka a skladateľka Zuzana Mikulcová uzatvára rok 2018 novým albumom Dievča. Po predchádzajúcom albume Slová ide o jej druhý sólový projekt. Podobne ako pri prvom albume, aj druhý pomenovala podľa rovnomennej piesne Dievča, ktorá je jednou z nosných piesní albumu a tématicky spája aj ostatné piesne. Album Dievča vychádza 5. 12. 2018 pod hlavičkou vydavateľstva go2stage a na jar 2019 sa môžu fanúšikovia tešiť na koncerty. Vydanie albumu podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia a slávnostný krst sa bude konať 6. 12.2018 v bratislavskom .klube pod lampou.

Album Dievča má hlbší koncept ako predchádzajúci album a v mnohých ohľadoch je úplne odlišný. “Pri albume Slová to bol z mojej strany veľký kompromis, bolo nutné stihnúť určité termíny a čo najrýchlejšie ho spraviť. Nebola som s ním nikdy 100% spokojná. O albume Dievča to povedať nemôžem. Dievča je to najlepšie, čo som kedy nahrala,” zhodnotila Zuzana. Spoločnou črtou oboch sólových albumov sú intímne a osobne ladené texty, ktoré si píše sama Zuzana. Na novom albume zaznieva viac tém, ale tou hlavnou je reflexia detstva a dospievania. “Veľa naznačujem aj v obale albumu a v textoch, aby nevnímali poslucháči pomenovanie Dievča len ako mladého človeka ženského pohlavia, ale aj akýsi symbol krehkosti, čistoty, lásky a spravodlivosti, ktorý sa z nás počas dospievania nejakým spôsobom vytráca,” opisuje Zuzana.

Tvorivý proces a nahrávanie trvali asi rok a skladali sa zo štyroch fáz. V prvej fáze zložila Zuzana piesne, vymýšľala formu, harmóniu, melódiu a text. Vyše týždňa bola zavretá doma v Rimavskej Sobote, odkiaľ pochádza, nahrávala demá k jednotlivým piesňam a premýšľala nad aranžmánmi. V ďalšom kroku odoslala tieto nahrávky Andrejovi Hruškovi, ktorý ich postupne aranžoval. Tretia fáza bola nahrávanie bicích a basy na chate v Osturni, kde bola vďaka vysokým stropom a drevu krásna akustika. Chlapci z kapely prvé dni len zbierali zvukový materiál a použili všetko, čo na chate našli – zvuk krbových dverí, kľúčov, podlahy či umývadla. Pôvodné ruchy nahrali a neskôr ich použili v piesňach namiesto klasických perkusií či bicích. Posledná fáza sa realizovala počas celého leta v nahrávacom štúdiu Littlebeat, kde spoločne s Andrejom Hruškom nahrávali vokály a premýšľali, kam by sa piesne ešte dali posunúť. V piesni Priestor sa im žiadalo použiť prirodzený šum z krčmy a hlasy spievajúcich ľudí na oživenie nahrávky. Túto hudobnú “seansu” zorganizovali v lete v bratislavskom podniku The Peach a dokonca natočili aj videozáznam, na ktorý si Zuzana spomína takto: “Vyzerá to trošku ako stretnutie alkoholikov, pretože pri vyše 30-tkach teplotách zavrieť 30 ľudí do neklimatizovaného priestoru, môže byť bez mierneho otupenia organizmu problém, a samozrejme, ľudia sa boja len tak spievať, čiže potrebovali trošku povzbudiť. Nakoniec to vyšlo úplne perfektne. Na albume je to krásne zachytené a bola to nakoniec dosť dobrá žúrka.”

Aj titulná pieseň Dievča mala tiež svoje peripetie. Zuzana v nej túžila mať zvuk hracej skrinky s vlastnou melódiou. Niekoľko týždňov sa snažila zistiť, ako by sa takáto hracia skrinka dala vyrobiť, ale rozpočet jej to nedovoľoval. Nakoniec cez internet našla obchod v Banskej Bystrici, kde predávali hracie skrinky podľa jej predstáv. Na papier sa vydierkovala melódia, ktorú potom skrinka zahrala. “Keď však prišla, zistila som, že sa tam dali vpísať noty len v C – dur a pieseň bola v C – mol, čiže sme melódiu ľahko okresali o problematické tóny. Ale zafungovalo to aj tak, na nahrávke je počuť originálny zvuk otáčajúcej hracej skrinky,” spokojne uzatvára Zuzana.

Dievča vznikalo doma aj na chate

Zuzana Mikulcová 2018 - 2Ostatné piesne sa nahrávali dobre, poslucháči môžu poznať už dve zverejnené skladby z nového albumu – Pár snov a Márne boje. S Andrejom Hruškom tvoria dokonale zohratý tím, každý jeden nahrávací večer vznikali skvelé nápady, ktoré sa nebáli realizovať. Počas nahrávania sa veľa rozprávali o albume, čo piesne vyjadrujú, išli naozaj do hĺbky a do minulosti ich vlastného detstva a dospievania. Pri piesni Priateľ cítili, že by to chcelo ešte niečo, čo viac podčiarkne jedinečnosť celej skladby a vytvorí jej podpis. “Nápad bol, aby som niečo narozprávala, bolo by to len v pozadí a nebolo tomu rozumieť. S Heňou, mojou kamarátkou, o ktorej táto pieseň je, sme si na základnej škole písali rôzne denníky, pamätné listiny, diplomy, mali sme krásny vzťah, ktorý máme doteraz,” približuje Zuzana tvorivý proces. Niektoré z týchto textov priniesla do štúdia a nahrali jednu z pamätných listín, ktorú je počuť veľmi zreteľne a zrozumiteľne, a tak to už ponechali.

Zuzana Mikulcová aktuálne nemá manažéra, a tak musela vymyslieť spôsob ako zvládnuť celé vydanie nového albumu sama. Jedným zo spôsobov bol grant z Fondu na podporu umenia, ktorý umožnil, že nový album Dievča vznikol v najlepšom možnom prevedení a bez kompromisov. Druhou cestou bola „crowdfundingová“ kampaň cez Hithit. Medzi najžiadanejšími odmenami bolo limitované prekvapenie – mená všetkých prispievateľov sa tak dostali do obalu v podobe polaroidových fotografií. S obalom albumu pomohol Zuzane fotograf Michal Zahornácky, ktorý prišiel s nápadom pohrať sa na fotografiách s lúčom svetla. Výsledkom sú krásne čiernobiele fotografie, ktoré podčiarkujú ženskú jemnosť a silu zároveň.

Hudba s postojom

17. novembra zverejnila Zuzana spoločne s raperom Vecom a Tonom S. skladbu Tváre slobody, ktorá je poďakovaním všetkým ľuďom, ktorí nám pred 29 rokmi vybojovali slobodu a demokraciu. Takto si spomína Zuzana na spoluprácu: “Keď mi Branči poslal demo tejto skladby, bola som v Prahe za sestrou a akurát sme vyšli z Veletržného paláca z výstavy fotografií Koudelku Invázia 68. Pieseň som si dala do slúchatiek a nevedela som prestať plakať od dojatia, ako to chlapci celé vymysleli a dali.” Spoločensky angažovaná tvorba je Zuzane blízka, niekoľko podobne ladených piesní (Istý pocit, Nádeje) hrávala aj na koncertoch, ale na CD nevyšli. Okrem hudby bola Zuzana aktívna aj priamo v teréne – viedla protesty Za slušné Slovensko v Rimavskej Sobote, spievala aj na bratislavských protestoch či akciách na podporu LGBTI komunity a založila aj výzvu “Ťahaj domov!”, ktorá mobilizovala ľudí, aby prišli domov hlasovať v komunálnych voľbách. “Dosť ma to popri nahrávaní zamestnávalo, ale jednoducho sa ti nedá niečo neurobiť. Mňa tá letargia niektorých ľudí veľmi vyrušuje,” odhodlane hovorí Zuzana.

Alexandra Punová/House of Ukulele + NMR (foto: Michal Záhornácky)