ZVEREJNENÉ SÚ NOMINÁCIE NA BRIT AWARDS 2018

Brit Awards 2018Nominácie na BRIT Awards 2018 ovládla speváčka Dua Lipa. Dvadsaťdvaročnú rodáčku z Londýna nominovali celkovo v piatich kategóriách, vďaka čomu sa stala prvou interpretkou v histórii týchto ocenení, ktorá dostala v jednom ročníku päť nominácií. Mladá umelkyňa sa uchádza o ceny za najlepší album (Dua Lipa), video (New Rules) a singel (New Rules) ako aj o trofej pre Britskú interpretku a Britského prelomového interpreta.

O nomináciu menej má spevák Ed Sheeran, po tri zase získali J Hus a Rag’n’Bone Man. Všetci traja majú rovnako ako Dua Lipa nominácie v kategórii Najlepší album. Sheeran sa o trofej uchádza s nahrávkou ÷, J Hus s debutovým albumom Common Sense a Rag’n’Bone Man so štúdiovkou Human. O túto cenu bojuje aj rapper Stormzy s jeho debutovou štúdiovkou Gang Signs & Prayer.

Sheeran, Rag’n’Bone Man a Stormzy sa okrem toho spoločne uchádzajú aj o cenu pre najlepšieho britského interpreta, na ktorú nominovali aj Liama Gallaghera a Loylea Carnera. V ženskej kategórii môžu trofej dostať aj Jessie Ware, Kate Tempest, Laura Marling a Paloma Faith. Cenu pre najlepšiu britskú kapelu si môžu odniesť Gorillaz, London Grammar, Royal Blood, Wolf Alice a The xx. Päticu nominovaných v kategórii Britský prelomový interpret dopĺňajú Dave, J Hus, Loyle Carner a Sampha.

V kategórii Britský singel získali nomináciu aj Calvin Harris feat. Pharrell / Katy Perry / Big Sean (Feels), Clean Bandit feat. Zara Larsson (Symphony), Ed Sheeran (Shape Of You), J Hus (Did You See), Jax Jones feat. Raye (You Don’t Know Me), Jonas Blue feat. William Singe (Mama), Liam Payne feat. Quavo (Strip That Down), Little Mix (Touch) a Rag’n’Bone Man (Human). Calvin Harris feat. Pharrell / Katy Perry / Big Sean, Clean Bandit feat. Zara Larsson, Ed Sheeran, Jonas Blue feat. William Singe, Liam Payne feat. Quavo a Little Mix sú pritom s rovnakými skladbami nominovaní aj medzi videoklipmi. Desiatku kandidátov dopĺňajú Anne-Marie (Ciao Adios), Harry Styles (Sign Of The Times) a Zayn & Taylor Swift (I Don’t Wanna Live Forever). Víťaza ceny za najlepší videoklip ako aj ocenenia pre Britského prelomového interpreta vyberie verejnosť prostredníctvom online hlasovania.

Na cenu pre medzinárodného interpreta sú nominovaní Beck, Childish Gambino, DJ Khaled, Drake a Kendrick Lamar. V ženskej kategórii sú to Alicia Keys, Björk, Lorde, Pink a Taylor Swift. Zo skupín môžu vyhrať Arcade Fire, Foo Figters, Haim, The Killers alebo LCD Soundsystem.

Slávnostné udeľovanie BRIT Awards sa bude konať 21. februára v londýnskej O2 Aréne. Počas večera sa predstavia napríklad Sam Smith, Rag’n’Bone Man, Foo Fighters či Ed Sheeran. Ceremoniál bude moderovať herec a komik Jack Whitehall. BRIT Award v kategórii Critics‘ Choice, ktorej víťazku oznámili už v decembri, si odnesie Jorja Smith.


Prehľad nominácií na BRIT Awards 2018

Britský interpret: 
Ed Sheeran
Liam Gallagher
Loyle Carner
Rag ‚N‘ Bone Man
Stormzy

Britská interpretka: 
Dua Lipa
Jessie Ware
Kate Tempest
Laura Marling
Paloma Faith

Britská skupina: 
Gorila
London Grammar
Royal Blood
Wolf Alice
The xx

Britský prelomový interpret:
Dave
Dua Lipa
J Hus
Loyle Carner
Sampha

Britský singel:
Calvin Harris feat. Pharrell / Katy Perry / Big Sean – Feels
Clean Bandit feat.Zara Larsson – Symphony
Dua Lipa – New Rules
Ed Sheeran – Shape of You
J Hus – Did You See
Jax Jones feat. Raye – You Don’t Know Me
Jonas Blue feat. William Singe – Mama
Liam Payne feat. Quavo – Strip That Down
Little Mix – Touch
Rag ‚N‘ Bone Man – Human

Britský album: 
Dua Lipa – Dua Lipa
Ed Sheeran – Divide
J Hus – Common Sense
Rag ‚N‘ Bone Man – Human
Stormzy – Gang Signs & Prayer

Britský videoklip:
Anne-Marie – Ciao Adios
Calvin Harris feat. Pharrell / Katy Perry / Big Sean – Feels
Clean Bandit feat.Zara Larsson – Symphony
Dua Lipa – New Rules
Ed Sheeran – Shape of You
Harry Styles – Sign of the Times
Jax Jones feat. Raye – You Don’t Know Me
Liam Payne feat. Quavo – Strip That Down
Little Mix – Touch
Zayn & Taylor Swift – I Don’t Wanna Live Forever

Medzinárodný interpret:
Beck
Childish Gambino
DJ Khaled
Drake
Kendrick Lamar

Medzinárodná interpretka:
Alicia Keys
Björk
Lorde
Pink
Taylor Swift

Medzinárodná skupina:
Arcade Fire
Foo Fighters
Haim
The Killers
LCD Soundsystem

Zdroj článku: Sita