VIA TANIA A JEJ NEZÁVISLÝ ORCHESTER

via taniaVia Tania and the Tomorrow Music Orchestra (Narooma Records 2015 )

V oblasti indie popu (alternatívneho popu) vzniklo more nádherných albumov. Samozrejme, treba brať do úvahy, že väčšinu z nich vydali malé, nezávislé gramofónové vydavateľstvá, preto sa nikdy neobjavili v komerčnej sfére a preto sa o nich ľudia zavesení na komerčných médiách málokedy dozvedia. Indie pop je veľmi tvárny, vstrebáva ako špongia nepreberné množstvo rôznych hudobných štýlov, tým si stále udržuje životaschopnosť, aktuálnosť. Nedávno vyšiel interesantný indie art popový album, ktorý síce zožal chvály niektorých kritikov renomovaných periodík, no zatiaľ je málo známy. Je trošku náročnejší – orchestrálny, hĺbavý, so skladbami v pomalom tempe, balansujúcimi medzi soundom komorným a majestátnym, art rockovým. Dalo by sa povedať, že je to pop s prvkami art rocku bez rocku, alebo jednoducho baroque pop, chamber pop. Jeho hitparádová úspešnosť je takmer vylúčená (už nežijeme v ére „bítlsáckeho“ Yesterday), nie je tanečný ani jednoduchý. Napriek tomu uzrel svetlo sveta – v Austrálii a USA. To je ten takzvaný skazený, zvrátený západný typ kapitalizmu, všetko len pre peniaze. Nemôže sa rovnať tomu nášmu slovenskému, zdravému, dravému, vysoko humánnemu. Až na pár výnimiek, akým je, samozrejme, Slnko Records.

Via Tania (Tania May-Bowers) je austrálska speváčka zo Sydney, ktorá sa presťahovala do amerického Chicaga. Prvý album Under a Different Sky jej vyšiel v roku  2003. Druhý – Moon Sweet Moon – v roku 2009 v USA, no v Austrálii vyšiel už v roku 2007. V roku 2013 jej pomohla medzinárodná webová stránka Indiegogo vyzbierať finančný príspevok na nahrávanie jej tretieho albumu Via Tania and the Tomorrow Music Orchestra. Bol nahrávaný v Chicagu a Sydney – s komorným orchestrom. Koproducent albumu Charles Rumback hovorí: Bol to projekt o ktorom som si začínal myslieť, že nikdy neuvidí svetlo dňa. Som šťastný, že je konečne vonku. A Tania dodáva: Je to opak toho, čo som zažila počas mojej kariéry v komerčnom hudobnom priemysle. Teraz podpísala kontrakt s Narooma Records, labelom zameraným na podporu nekonvenčných hudobných umelkýň z celého sveta.

Prvé nahrávanie tretieho albumu sa uskutočnilo už v roku 2011. Pätnásť členov orchestra prichádzalo do štúdia vo fujavici. Ohrievali si skrehnuté prsty. Potom bolo na rok prerušené. Chýbali finančné prostriedky. V roku 2013 pokračovalo. Veľké úsilie bolo odmenené výsledkom s ktorým boli tvorcovia nadmieru spokojní. Inteligentný poslucháč ho pravdepodobne tiež ocení. I keď niekto by mohol právom povedať, že nie je ničím nový, podobných albumov už bolo v minulosti neúrekom a dosť pripomína Björk v jej orchestrálnej podobe. Sála z neho intimita, snová atmosféra a v podstate nemá ďaleko k vážnej hudbe. No to je dnes pozitívum, pretože pravým opakom sme každodenne zasypávaní ako lavínou. Radšej sa pokúsme nechať očarovať tým, čo robí Via Tania. Ako o tom napísali v magazíne Vogue: Buď očarovaný.

Miroslav Potoček