BOMBA ESTÉREO – HUDOBNÁ BOMBA NIELEN STEREOFONICKÁ

Bomba Estéreo - Amanecer (Sony Music, 2015)

bomba estereo amenecerBomba Estéreo je juhoamerická skupina z Kolumbie.

Vznikla v roku 2005 a vďaka svojráznej kombinácii pôvodne kolumbijského tanečného hudobného štýlu cumbia s elektronickou hudbou si rýchlo získala širokú poslucháčsku základňu. Prelomovým v jej kariére sa stal najmä jej tretí album Elegancia Tropical z roku 2012, ktorým na seba  upozornila aj mimo hraníc Južnej Ameriky.  Odvtedy pravidelne koncertuje v USA a niekoľkokrát vystupovala v Európe na prestížnych festivaloch a klubových akciách.

Z troch zakladajúcich členov skupiny Bomba Estéreo, tvoria v súčasnosti jej jadro už len dvaja – speváčka Liliana Saumet a multiinštrumentalista Simon Mejia. Ich albumová novinka dostala názov Amanacer /Východy/ a vznikala v centrále skupiny v Bogote a štúdiách producenta Rickyho Reeda v Los Angeles.

Bomba Estereo

Výsledkom je album, ktorý nadväzuje na predchádzajúce albumy Bomba Estereo, no zároveň otvára priestor pre nové hudobné vplyvy.

Pilotný singel Fiesta je určený najmä na diskotékové parkety. Je poctou karnevalovej vlasti členov skupiny a zároveň koketuje s africkým tanečným štýlom Kwaito,  ktorý v sebe spája hip-hop, house, reggae a tradičné africké rytmy. Africké vplyvy počuť aj v ďalších nahrávkach. Nie je to náhoda, pretože skupina v posledných rokoch navštívila niekoľko afrických krajín, napríklad svazijskú časť Mozambiku. Odrazilo sa to aj v piesni Solo Tu a ďalších nahrávkach jej novej jedenásť pesničkovej kolekcie.

Celkovo jej novinka nie je postavená len na rytmoch, pretože tie idú ruka v ruke s výraznými melódiami. Typickým príkladom je pieseň Somos dos, ktorá by sa pokojne mohla stať i  svetovým hitom. Bombe Estereo sa na tomto jej novom albume podarilo vytvoriť sympatickú fúziu tropickej hudby s moderným elektronický zvukom a chytľavými, nenútenými pesničkami. Tým vytvorila dielo, ktoré by mohlo mať  vplyv nielen na latinsko-americkú hudbu. Má všetky predpoklady ovplyvniť aj globálny pop i svetovú alternatívnu scénu.

Róbert Gregor (foto: press Bomba Estéreo)