120 MINÚT S HUDBOU NÁŠHO HOSŤA: JAKUB URSINY (TEATRO FATAL)

Jakub Ursiny je starším synom známeho slovenského hudobníka Deža Ursinyho. Je absolventom VŠMU v odbore filmovej dramaturgie a scenáristiky, no krátko študoval aj na DAMU a FAMU v Prahe.

Jakub sa okrem filmu venuje hudbe a to najmä s kapelami Kubo Ursiny & Provisorium a Teatro Fatal. Zložil kompletnú hudbu k ocenenému filmu „Druhý život“. Ako päťnásťročný si zahral v snímke „Všetko čo mám rád“.

S kapelou Teatro Fatal nahral Jakub albumy „Divadlo Frizúr“ a „Kolmica“.

Už prvý album projektu Teatro Fatal z roku 2010 zaznamenal istý úspech, pretože skladba „Idem si“ bola použitá ako soundtrack v krátkometrážnom animovanom filme „Posledný autobus“ režiséra Mateja Snopeka, ktorý pozbieral ocenenia po celom svete. Skladba tak mala možnosť zaznieť takmer na všetkých kontinentoch. Kapela v tom období odohrala viacero koncertov na Slovensku a v Čechách.

Posledný album Kolmica obsahuje sedem skladieb.

Strieda energické, živelné polohy s tými pokojnejšími, miestami až intímnymi, v ktorých sa Jakub prihovára subjektom skladieb, poslucháčovi, či sebe v sureálne ladených textoch Ondreja Štefánika. Niektoré jeho piesne poznáte aj z nášho vysielania.

Jakub Ursiny sa venuje aj odkazu svojho otca a príležitostne interpretuje jeho piesne s projektom Kubo Ursiny & Provisorium.

Pomohol vydaniu reedícií otcových albumov „Nové mapy ticha“, „Modrý vrch“, „Provisorium“ a „Pevnina detstva“. Je iniciátorom vzniku občianskeho združenia Provisorium, ktoré založilo stránku www.dezoursiny.rocks, venovanú odkazu jeho otca.

Pôsobí aj v muzikálovom projekte z dielne Deža Ursinyho P+L (Peter a Lucia), kde spolupracoval aj s Dorotou Nvotovou a triom Talent Transport.

Medzi Jakubove koníčky patria literatúra, šach, varenie, pes, kamaráti a rodina. Má dve dcéry Lujzu (15) a Leu (7).

Do playlistu pre New Model Rádio vybral nezvyčajne len päť skladieb. Všetko sa ale dozviete, keď si New Model Rádio naladíte prostredníctvom podcastu.

Róbert Gregor (foto: Lubomíra Petrová)

Playlist programu:

  • Ibrahim Maalouf – Beirut
  • Maurice Ravel – Bolero
  • Steve Reich Different Trains
  • Neil Young – Guitar Solo 5
  • The Necks – Sex

Vypočujte si program tu: